Vynález zkázy (1958)

Karel Zeman - filmografie

Výpravný úvod snímku natočil jako dechberoucí sekvenci kombinující rej lidí a strojů. Zeman pro tyto scény použil animovaných modelů s loutkami v celkových záběrech. V detailních záběrech jsou to opravdoví lidé a části strojů v reálných proporcích. Ani doboví specialisté animovaného filmu však jen horko těžko dokázali přesně nahlédnout do Zemanovy sofistikované trikové kuchyně.

Málokdy se na to vzpomíná, ale kromě cizelované obrazové stránky, Zeman dbal i na zvukovou složku, kterou také bravurně stylizoval. Když např. jedou potápěči jeden po druhým pod vodu jeden za druhým, slyšíme zvonky jízdních kol. Dokonalé zařízení ponorky pak přede jako jemná hrací krabička.

Výroba filmu však nebyla náročná jenom kvůli technické preciznosti, ale také kvůli anonymním útokům, že je nesvéprávný blázen, který ruinuje národní hospodářství. V Gottwaldově (Zlíně) byli z filmu nešťastní, měli strach jej v Praze vůbec ukázat, ostatně koproducentem filmu byl Krátký film Praha. V momentě, kdy ovšem Zemanův dlouholetý spolupracovník hudební skladatel Zdeněk Liška filmu dodal stmelující prvek – geniální hudební doprovod, uviděli i nevěřící Tomášové, že mají před sebou dílo světového formátu.

 

Ve filmu Vynález zkázy Karel Zeman naprosto předběhl svou dobu a právem získal za toto mimořádné invenční dílo Velkou cenu na EXPO v Bruselu v roce 1958, kde doslova ohromilo svět. Známý kat Rudého práva Jan Kliment popisoval, jaká atmoséfra byla na novinářské projekci v Bruselu, kde i cyničtí kritici plesali jako malé děti. Jeden belgický novinář dokonce napsal: „Méliére nezemřel. Je to Čechoslovák a jmenuje se Karel Zeman.“

Film měl ohromný úspěch po celém světě a prodal se do 72 zemí! Až do úspěchu filmu Vesničko, má středisková to byl bezesporu nejúspěšnější český film všech dob! V prestižním americkém Variety vyšlo:,,Máme dojem, že vstupujeme do ilustrací Verneových knih, které oživly“, stockholmský Ny Dag otiskl:“Vynález zkázy je prostě nesrovnatelný. Máme zde na mysli, jak se verneovským předlohám dostalo života. To nejsou živoucí obrazy, je to sám život“, římský Vie Nuove publikoval:“Ve Vynálezu zkázy…nacházíme konečně i výzvu k míru a bratrství, vyplývající z humánních myšlenek, vlastních tomuto plodnému francouzskému spisovateli.“ Vynikající recenze vyšly také denících v jako v káhirském La Bourse Egyptien, aténském Avgi, amsterdamském Algemeen Dagblad a mnoha dalších.

Vynález zkázy také nepotvrdil, že doma není nikdo prorokem, protože úspěch slavil i u českých diváků. Do kina na něj přišlo neskutečných 2 417 616 diváků, takže nakonec i ty fámy o ruinování národního hospodářství se pochopitelně nenaplnily. Film byl restaurován a představen na obnovené premiéře na EXPO v Miláně v roce 2015, kde měl rovněž velký úspěch, což je patrné z oslavných článků prestižních The Hollywood Reporter nebo Variety.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist