Začal MFF v Benátkách s českou účastí

Benátkách začal 76. ročník nejstaršího filmového festivalu na světě. V hlavní soutěži je jednadvacet filmů. Zahajovací film La Vérité (Pravda) japonského režiséra Hirokazua Kore’edy na červeném koberci uvedly Catherine Deneuve a Juliette Binoche. O hlavní cenu, Zlatého lva, letos mimořádně usiluje i český snímek Nabarvené ptáče.

nabarvene_ptace_marhoul

Zahajovací film La Vérité, jehož projekce přehlídku odstartovala, je dalším očekávaným dílem režiséra Kore’edy, jenž si loni z festivalu v Cannes odnesl Zlatou palmu za film Zloději.

Pro svůj první film natočený ve Francii si japonský tvůrce do hlavní role herečky s komplikovaným vztahem k dceři (Binocheová) vybral 75letou Deneuveovou. „Je to portrét velmi přehánějící herečky. Je mi to tak vzdálené, že mě bavilo to dělat,“ řekla podle ČTK Deneuve před premiérou filmu.

Festival na laguně letos představí i řadu zajímavých hollywoodských novinek. Mezi nejočekávanějšími filmy jsou například vesmírný sci-fi thriller Ad Astra s Bradem Pittem v hlavní roli, nadšení budící Joker režiséra Todda Phillipse a zejména film The Laundromat (Prádelna), režiséra Stevena Soderbergha, který po svém zpracoval kauzu takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers) o daňových únicích a praní špinavých peněz.

lucy1

Mezi hvězdami letos nebudou chybět Brad Pitt, Robert De Niro, Johnny Depp, Penélope Cruz, Kristen Stewart nebo Scarlett Johansson.

Na festivalu bude uveden také nejnovější film francouzsko-polského filmaře Romana Polanského J’accuse (Žaluji) do soutěže. Podle šéfa festivalu je důležité rozlišovat mezi umělcem a člověkem.

Václav Marhoul_natáčení (c) Jan Dobrovský

Václav Marhoul_natáčení (c) Jan Dobrovský

V hlavní soutěži bude o Zlatého lva usilovat nejnovější film Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula. Snímek natočený podle světového bestselleru Jerzyho Kosinského znamená první soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech.

Už toto úterý, v předvečer festivalu, měla v Benátkách světovou premiéru digitálně restaurovaná podoba československého erotického filmu z roku 1933 Extase. Černobílý snímek režiséra Gustava Machatého zahájil sekci Venice Classics.

V Benátkách získala před lety ocenění také třeba Honzíkova cesta Oty Hofmana a Milana Vošmika a v naší knize Poutník světem fantazie o této slavné kapitole naleznete spoustu dalších informací.

obalka_Poutnik_realfilm

KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

Přidat komentář

TOPlist