Ad Astra (2019)


D

Čína/Brazílie/USA, režie: James Gray, scénář: James Gray a Ethan Gross, hudba: Max Richter, kamera: Hoyte van Hoytema, střih: John Axelrad, Lee Haugen, hrají: Brad Pitt, Liv Tyler, Ruth Negga, Tommy Lee Jones, Anne McDaniels, Donald Sutherland, Greg Bryk, John Ortiz, Sean Blakemore

122 minut, 2.39 minut, 35 mm, barevný

Film:

22. století. Umělá inteligence je integrována do všech průmyslových odvětví, Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Je to anténa, jejíž konec dosahuje až do vesmírného prostoru a která má sloužit k vyhledávání inteligentního mimozemského života.

Tým budující tuto obří stavbu vede Roy McBride (Brad Pitt). Astronautem se stal díky svému otci (Tommy Lee Jones), jenž byl velitelem výzkumné expedice projektu Lima. I jejím úkolem bylo pátrat po vyspělém mimozemském životě a před dvaceti lety zmizela kdesi v hloubi vesmíru. Nyní je Země postižena řadou elektrických výbojů, které zasáhnou i stavbu obří antény. Americké zpravodajské služby se domnívají, že Royův otec stále žije a ohrožení Země má původ v explozích, ke kterým dochází u planety Neptun a souvisí s projektem Lima. Roy je vyslán na vesmírnou misi vedoucí přes Měsíc a Mars až k vnějšímu okraji sluneční soustavy, aby zde otce našel. Jeho cesta však odhalí tajemství zpochybňující samou podstatu lidské existence a jejího místa ve vesmíru.

D

Astronaut putující vesmírem a hledající nějaké velké tajemství je v žánru sci-fi tou nejvyšší metou. Pokud se povede jako v případě filmů 2001: Vesmírná Odyssea Stanleyho Kubricka, Interstellar Christophera Nolana a zejména sovětského Solaris Andreje Tarkovského je to opravdová radost. Pak jsou tu tituly, jež zůstaly napůl cesty, ale mají řadu skvělých momentů a každý fanoušek žánru je viděl jako sci-fi western Outland s Seanem Connerym Petera Hyamse, 2010, tedy volné pokračování Kubrickova majstrštyku od stejného režiséra a Soderberghův velice volný remake Solarisu, který je čestnou prohrou a jistě má své věrné zastánce.

A pak jsou tu rozpohybované akční sci-fi jako Valerián a město tisíce planet Luca Bessona nebo Avatar Jamese Camerona, jež nabízí dobrodružné cestování a samozřejmě také nějakou velkou, ale srozumitelnou myšlenku. A co je Ad Astra? Je to spíš meditativní sci-fi nebo akční spektákl? Ani jedno a přitom vlastně obojí. A to mě na tom filmu skutečně uchvátilo.

ad_astra_3

Ad Astra je v podstatě deníkový záznam astronauta, kterého v životní roli ztvárnil Brad Pitt. Už to není žádný mladíček, nepotřebuje být jištěný zkušeným trubadúrem jako v Sedm Morganem Freemanem, Interview s upírem Tomem Cruisem, Spy Game s Robertem Redfordem nebo dokonce dvakrát Anthony Hopkinsem – Legenda o vášni, Seznamte se s Joe Blackem nebo hrát po boku kamarádů George Clooneyho (trilogie Dannyho parťáci), Leonarda Di Capria (Tenkrát v Hollywoodu) a bývalé manželky Angeliny Jolie (možná ještě současné, ale to je přeci fuk).

Ad Astra je po Moneyball a Světové válce Z filmem, kde je to skutečně jen o něm. A kromě herecké výzvy film také sám produkoval. A měl k tomu velkou důvěru velkého studia Fox, které mu svěřilo hned 200 milionů dolarů, které ale později korigovalo na 87 milionů dolarů. Škarohlídi mohou namítnout, že je to poslední film tohoto studia, jež nyní patří pod koncern Disney, ale to je jen taková malá noticka pro zasvěcené.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist