Ad Astra (2019)

D

Režisér James Gray k filmu přistoupil naprosto brilantně. Stejně jako u svých komorních dramat, kterými se proslavil, jež kritika cenila zejména kvůli jeho schopnosti dostat skvělé výkony z Joaquina Phoenixe a Marka Wahlberga přistoupil k filmu jako ke komornímu dramatu o vztahu muže, který má už svá nejlepší léta evidentně za sebou a bilancuje svůj vztah s chladným otcem (fantastický Tommy Lee Jones v epizodní roli) a bývalou ženou (hodně filtrovaná Liv Tyler, která na každém záběru vypadá jak přes nějaký instagramový filtr), které se odcizil díky zděděné ambiciózní povaze. Jelikož jsme ale ve vesmíru tyto dva základní vztahy nabalují tvůrci na základní velké otázky: Jsme ve vesmíru sami? Je něco po smrti? Může žít člověk bez citů?

Filozofické sci-fi bývají někdy tvůrčí onanie a ať se na mě tvůrci nezlobí, ale to byl přesně případ Soderberghova a Cameronova Solaris. Ad Astra je ale jiný příběh. Film má velice kvalitní střih a díky perfektní výpravě je to pastva pro oči. Snímek navíc obsahuje i řadu velmi akčních sekvencí, jež ale krásně zapadají do příběhu. Nejsou upřednostňovány, ale ani upozaďovány. To je znak velkého režiséra, kterým Gray bezesporu je a zaslouží si objevit i celou řadu starších filmů, které z nějakého důvodu nedostaly takovou pozornost jakou by si zasloužily. Gray je ale prvotřídní filmař a vždycky byl.

D

Herecky je to velké sólo Brada Pitta, který je zde skutečně prvotřídní. V některých záběrech připomíná Stevea McQueena v blahé paměti a pochopitelně i svého mentora Roberta Redforda. Pitt už ovšem nikoho připomínat nemusí, protože od modela před třiceti lety se stal respektovaným hráčem a velmi schopným a prozíravým producentem.

Rozpoznání se ale podle mě dočká také Tommy Lee Jones, který se na svou roli mimořádně hodí a řekl bych, že je to po dlouhé době role, jež mu opravdu sedla. Prozrazovat v čem je ale hlavní síla jeho výkonu se nesluší, protože bych prozradil pointu snímku, a to se samozřejmě nedělá.

Ad Astra je pro mě velké překvapení. Je to film, o jehož produkci se příliš nemluvilo a jsem docela zvědav, jak se mu povede u diváků. I kdyby se nakonec nezaplatil je to poctivá filmařina, které sluší velké plátno. My jsme film viděli v kině IMAX, takže mu sluší dokonce obří plátno. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ


KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

Ad Astra_plakat

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist