Génius akční a dobrodružné hudby: Brian Tyler

Filmový svět zaplakal po úmrtí Jerryho Goldsmithe a pakliže si nejen já myslím, že jeho největším nástupcem je brilantní Michael Giacchino, rozhodně bychom neměli podcenit ani Briana Tylera.

Brian_Tyler_1

Brian Tyler je dnes pro mě symbolem koncertního mistra. Sám řídí orchestry a jezdí po světě se svými partiturami. Tyler je vlastně Morricone akční hudby a vzhledem k tomu, že jsme na Benefiční akci v Milešově měli fire show a jedna ze skladeb byla právě na Tylerova Iron Mana, uvědomil jsem si, jak jeho hudba funguje.

 

Jak jste si všimli Marvelovky na RealFilmu už drahnou dobu rádi nemáme. Recenze dáváme pouze pokud nějakým způsobem vybočí, buď k humoru nebo horroru. Tyler jako skladatel velkolepé série Avengers, kterou upřímně nesnáším už od prvního dílu pro její naivitu a slabé scénáře mi tak trochu podklouzl pod radarem. Tyler ale není jen skladatel Marvelovek, i když uznávám že jeho partitury pro Thora, Iron Mana a Avengers jsou solidní žánrové pecky.

Brian_Tyler_2

Můj postřeh k Jerrymu Goldsmithovi nebyl náhodný. Tyler totiž vstoupil do Goldsmithových šlépějí a složil akční soundtracky pro čtvrtého Ramba a nyní i Ramba: Poslední krev. Schválně si přehrajte toto video, jak Tyler diriguje filmovou hudbu k tomuto brutálnímu revenge movie před orchestrem.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Hudba pro Ramba není akční výplň. První soundtrack k nepřekonatelné jedničce v sobě skrývá i sentiment, jež ani tak nevychází ze Stallona jako velmi solidní a dosud nepříliš doceněné předlohy spisovatele Davida Morrela, jehož postřehy velice rád sleduji na facebooku.

 

Brian Tyler (8.5.1972, Los Angeles) má v Hollywoodu zázemí. Jeho děda byl v Hollywoodu filmovým výtvarníkem a táta je uznávaný architekt. Tyler si evidentně hoví v akčním žánru, protože skládá jak pro Stallona, a to sérii Postradatelní a Rambo, tak pro Vina Diesela – série Rychle a zběsile nebo třetí XXX. V dobrodružných snímcích mě neuvěřitelně baví rozmáchlý soundtrack pro kouzelnické Podfukáře s fantastickou ústřední melodií.

fast_8_6

Při pohledu na Tylerovu kinematografii je však zajímavé sledovat, že si sice vybírá žánrové filmy, ale často se pouští do hodně hravých kombinací a třeba série Rychle a zběsile krásně koresponduje s world music, kam jsou příběhy této rozmáchlé akční série zasazeny.

 

Tyler ale dosáhl úspěchů i v horrorovém žánru, protože složil partituru pro několik filmů série Nezvratný osud a nyní třeba i Krvavou nevěstu pro Jasona Bluma.

 

Filmy Briana Tylera na RealFilm.cz

fast_8_1

Rychle a zběsile 8

now-you-see-me-2

Podfukáři 2

Postradatelní (2010)

Postradatelní

Rychle a zběsile 5

Rychle a zběsile 5

Postradatelní II

Podfukáři

Final Cut (2004)

Final Cut 

D

Rambo: Poslední krev

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist