Máte v patách nebezpečného špióna!

Špionážní film je zřejmě tím neoblíbenějším a nejvděčnějším žánrem. Špionské filmy se dají natáčet jako thrillery, komedie, akční filmy nebo kombinace obojího. V dnešním průvodci se podíváme, kde špióni jsou pěkně zlí parchanti!

Zřejmě nejlepším a nejzábavnějším filmem, který definoval žánr špionážního filmu ve smyslu, že špióni nejsou vylíčeni jako dobrodruzi, ale pěkní parchanti, kteří vás chtějí oddělat je absolutní klasika Na sever severozpádaní linkou. Zaměstnanec reklamní agentury Roger O´Thornhill (Cary Grant – Jezinky a bezinky) je zaměněn špiony za agenta CIA George Kaplana, který ovšem neexistuje a je pouhou konspirační smyšlenkou skutečné CIA a dostane se tak do víru událostí, kdy bude nucen očistit své jméno a utkat se s nebezpečnými živly.

Přitom všem se zamiluje do půvabné agentky (Eva Marie SaintV přístavu – v knize Slavná světová filmová klasika), která ovšem hraje na obě strany. Závěrečné finále na Mt. Rushmore s jednou slavnou filmovou chybou je dodnes působivé.


na_sever_severozapadni_eva

Film má skvělou už úvodní titulkovou sekvenci, která je dílem Saula Basse. Podbarvená je samozřejmě hudbou tradičního Hitchcockova spolupracovníka Bernarda Herrmana a na jejím konci dojde k tradičnímu cameu režiséra, kterému se těsně před očima zavřou dveře od autobusu, který se chystá doběhnout ve svém typickém černém obleku.

Na sever severozápadní linkou je dnes právem považováno za jeden z nejlepších špionážních filmů, který je zároveň i solidní komedií. Pokud jste tento kultovní snímek dosud neviděli, tak si ho určitě nenechejte ujít.

oko_dravce_1

Když Steven Spielberg získal práva na pozůstalost Alfreda Hitchcocka, najal D. J. Carusa, aby zkusil přetáčet Hitchcockovy klasiky v moderním kabátu. Laciná up to date verze Okno do dvora Disturbia s Shia La Beoufem (Borg McEnroe, American Honey, Železné srdce) dopadla komerčně velice dobře, takže Spielberg dosypal do kasičky téměř trojnásobek a D.J.Caruso natočil remake Na sever severozápadní linkou se jménem Oko dravce.

Oko dravce je hodně moderní remake, ale velice povedený. Bratr zabitého vojáka na vojenské misi (oba Shia La Beouf) na tom není moc dobře. Má mizernou práci, nedodělal vejšku, nemá na nájem a po pohřbu je jasné, že se s otcem nikdy nesmíří. Vrátí se domů a tam ho čeká hodně nepříjemné překvapení. Jeho byt je plný zbraní, na účtě má spoustu prachů a v patách všechny myslitelné špionážní služby bojující s mezinárodním terorismem.

michelle_monaghan

Aby toho nebylo málo, má plnit divné úkoly, během kterých se seznámí se svobodnou matkou (Michelle Monaghan), která také plní úkoly. Jakoby je někdo spároval a ovládal. Ale kdo a proč?

D. J. Caruso zde perfektně šlape do pedálů, cituje Hitchcocka v nejslavnějších sekvencích a obsazení je doslova lahůdkové. Kromě jmenovaných je ve filmu oskarový Billy Bob Thornton, krásná Rosario Dawson nebo Anthony Mackie. Kritika byla spíše vlažná, ale já film viděl už tehdy v době premiéry na panoramatickém plátně v Drážďanech a film se mi moc líbil.
Nejslavnější špionážní thrillery

Nepřítel státu je krásná ukázka toho, jak se nevinný člověk dostne do spárů tajné služby a ta mu obrátí život zcela naruby. Šéf složky NSA Reynolds (Jon Voight) se neštítí žádné špíny a klidně odstraní senátora se slovy:,,Voliči na tebe můžou být pyšní“. Jehla do krku, odbrzdění auta a šup, senátor je pod vodou. Naprosto profesionálně odvedená vražda bez svědků. Netuší, že vražda byla natočená kamerou, která sledovala ptáky na protější straně jezera. Rozjíždí se tak zběsilá pátrací akce po mladém ornitologovi Zavitzovi (Jason Lee).

Nebýt na místě nehody jeden bystrý agent NSA byla by vražda odvysílána zřejmě již pár hodin v exkluzivních zprávách na CNN. Agenti jsou ale rychlí. Družice začíná pracovat, Zavitz je okamžitě odposloucháván a hrstka špičkových vrahounů od NSA už jsou na cestě k Zavitzově odstranění. I při bleskurychlé akci dojde k zásadní chybě.

Robert Clayton Dean (Will Smith) je vysoce postavený právník s milou ženou a dítětem. Jeho jediný prohřešek je stýkání s bývalou láskou (Lisa Bonet), která od tajemného Brilla získává špinavosti pro Deanovu úspěšnou kariéru. Jednoho odpoledne jde koupit své manželce erotické prádlo, kde se doslova srazí s bývalým spolužákem Zavitzem. Zavitz nahraný záznam na disketě strčí nic netušícímu Deanovi do tašky. O několik okamžiků později končí na lafetě.

Nejslavnější špionážní thrillery

Film iniciovali ke vzniku producenti Don Simpson a Jerry Bruckheimer již v roce 1991 a k napsání scénáře oslovili mladého debutanta Davida Marconiho. Ten pro ně přepisoval snímek řadu let až se dostal k vybroušenému sevřenému akčnímu thrilleru, jehož několik málo logických lapsů nakonec zřejmě způsobila snaha po absolutní dokonalosti.

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist