Obrazem: Filmové město Saint Tropez

Ještě pár týdnů bude sezóna i v jihofrancouzském Saint Tropez, které je objektivně letoviskem filmovým a velice často a rádo spolupracuje s filmaři a herci.

and_god_created_woman_5_bardot

Saint Tropez pro film objevila Brigitte Bardot díky svému kultovnímu hraní ve filmu A Bůh stvořil ženu. Musel to být tehdy docela šrumec. Na jaře během festivalu v Cannes 1956 během pár večírků zajistila financování pro svého manžela Rogera Vadima a jeho film A Bůh stvořil ženu. Do té doby nepříliš známá herečka a zpěvačka, která najednou plnila stránky novin a bulváru se pak přemístila na místo natáčení do ospalého Saint-Tropez. Osudový film ovšem nebyl úspěch jen pro ní, ale hlavně pro Saint Tropez. Po celosvětovém úspěchu filmu tam už totiž zůstala napořád a místní dobře vědí, komu vděčit za tak obrovský zájem o toto místo.

Brigitte Bardot během natáčení bydlela hotelu Aȉoli. Vadim tehdy scény s půvabnou herečkou neopakoval víc jak dvakrát, protože jak mu sama řekla, pak ztrácí spontánnost a není to ono. Hlavní herecký partner mladé herečky Jean-Louis Trintignant se do Bardot brzy zadíval a ona do něj. Místo večírků s Vadimem s ním ulehala na pláži, dívali se na hvězdy a on jí naučil poslouchat vážnou hudbu. Trintignant byl její pravý opak a zřejmě i proto se tak přitahovaly. Zvláštní bylo, že Vadim byl v té době stále její manžel a Trintignant byl stále ženatý. Nejbizarnější muselo být, když se oba milenci měli milovat před Vadimem, který je režíroval.

louis

Další legendární film vás jistě napadl okamžitě po přečtení nadpisu článku. Četník ze Saint Tropez. Nápad na tuto komedii dostal scenárista snímku poté, co byl v Saint Tropez a nějaký zloděj mu ukradl filmovou kameru, se kterou si natáčel dovolenou. Díky tomu musel navštívit četnickou stanici a po spatření strážníků okamžitě zasedl a napsal tuto komedii. Ta se nakonec dostala na stůl kanceláře Jeana Giraulta.

Muselo to být vpravdě bláznivé natáčení, ale o to srdečnější, protože režisér Jean Girault film natáčel uprostřed sezóny a všechny své známé a přátele, kteří byli tehdy v Saint Tropez na dovolené obsadil do komparsu. Díky tomu ve filmu uvidíte obrovskou plejádu slavných Francouzů v čele s režiséry Claudem Chabrolem a Rogerem Vadimem, epizodní role pak přijali další dovolenkáři herec Patrick Laffont v roli mladého playboye a herec a zpěvák Fernand Sardou si s gustem střihl venkovana na traktoru. V létě roku 1964 nebylo těžké v Saint Tropez potkat celebritu.

Nejstarší hotel ve městě, foto: Sylvie Kasíková

Nejstarší hotel ve městě, foto: Sylvie Kasíková

Ve vilách ve čtvrtích Salis a Saint-Pierre pořádali movití Francouzi opulentní večírky, v kavárně Des Arts a v bistru Boules na náměstí des Lices posedávali u vínka Jean Paul Sartre nebo Françoise Sagana a před vilou La Mattrague každou noc hlídkovali bulvární novináři, protože patřila Brigitte Bardot.

foto: Sylvie Kasíková

foto: Sylvie Kasíková

A Girault obsadil pochopitelně i tamější četníky, aby hráli sami sebe, takže až vyrazíte někdy na Riviéru zkuste před četníky třeba jen zagestikulovat dvěma prsty před očima a mám potvrzeno, že to dodnes mezi nimi funguje. Ačkoli filmaři postavili četnickou stanici ve filmových ateliérech, nakonec přeci jen trávili většinu času v reálném městě, i to je důvod proč je četnická stanice nejfotografovanější četnickou stanicí vůbec a už několik let slouží jako muzem filmu a četnictva, kde můžete vidět kostýmy z filmu, stejně jako nesmrtelné fotografie.

Tento článek vznikl díky naší milé kolegyni Sylvě Kasíkové. Ostatně podívejte se třeba i na její další report z výstavy Fendi v Římě, který jsme měli na Realfilmu loni.

PŘIPRAVUJEME KNIHU SLAVNÁ ROMÁNSKÁ KLASIKA. JIŽ BRZY!

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist