Ospalá díra (1999)

Ospale pekelný víkendový výhled na šéfy

USA/Německo 1999, Sleepy Hollow, režie: Tim Burton, scénář: Andrew Kevin Walker podle novely Washingtona Irvinga, kamera: Emmanuel Lubezki, hudba: Danny Elfman, střih: Chris Lebenzon, Joel Negron, hrají: Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon, Christopher Walken

105 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

Oskar za nejlepší výpravu a dekorace, nominace na Oskara nejlepší kamera, kostýmy

Film:

Konstábl Ichabod Crane (Johnny Depp – Veřejní nepřáteléMrtvý mužNoční můra v Elm Street, Devátá brána, Ztracen v La Mancha)  je svými nadřízenými vyslán do městečka s příznačným názvem Ospalá díra, aby objasnil případ, kdy oběti přichází o hlavu. Prý je vraždí bezhlavý jezdec. Crane je pragmatik a na pověsti nevěří. Do té doby než ho uvidí na vlastní oči.

Ospalou díru natočil režisér Tim Burton (Beetlejuice, Noční můra před Vánoci) po kritikou velice dobře přijatém Edu Woodovi a diváky prakticky ignorovaném filmu Mars útočí! Ospalá díra je zručně natočený horor, který se nebere příliš vážně a slouží spíš jako pocta klasickým hororům z dílny společnosti Hammer Films. V cameo roli soudce se také objeví Christopher Lee, který v této legendární společnosti oceněné britskou královnou za ekonomické zásluhy pro impérium ztvárnil legendárního Drákulu.

Scénář je dílem Andrew Kevina Walkera, tedy autora kultovní detektivky Sedm a následného thrilleru 8 mm pro Joela Schumachera, pro kterého byl film Ospalá díra jeho první vysokorozpočtovou adaptací. Spojit mistra temných vizí s povinnou četbou nakonec přineslo nečekané výsledky. S troškou do mlýna přišel Tom Stoppard, tedy dramatik původem ze Zlína, který trochu krotil jeho drsné choutky. Nutno dodat, že bez nároku na jméno v titulcích.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist