Ospalá díra (1999)

Hlavními producenty byl legendární Scott Rudin (Tahle země není pro starý, Až na krev, Opravdová kuráž) a Adam Schroeder (seriál South Park, Truman Show). Oba hlavní producenty pak jistil výkonný producent a vlastně hlavní iniciátor celého projektu Francis Ford Coppola, který snímek umělecky zaštítil. Málokdo ovšem ví, že film měl původně režírovat Kevin Yagher, tedy technický autor legendárního Freddyho Kruegera i panenky Chucky, který byl ale nahrazen zkušenějším Timem Burtonem. Yagher si svou šanci odbyl na čtvrtém Hellraiserovi, kde ale trval na odstranění svého jména z titulků. Ono točit film zkrátka není legrace.

Filmová vesnice vznikla v anglických ateliérech za 3 měsíce a držela hned několik nej ve staré dobré Anglii. Byla největší a údajně i nejrychleji postavená. O tom, kdo tam koho mlátil karabáčem přes záda, aby šlo vše rychleji, prameny taktně mlčí. Dekorace lesa pak vznikla dokonce v dokonale odhlučněném ateliéru, takže se skvělé zvukové efekty natáčely pěkně postaru kontaktním zvukem. Pokud máte s podobným natáčením zkušenost, tak víte, že je to naprostá šílenost.

V hlavní roli se objevil tehdy ještě úplně ,,neprovařený“ Johnny Depp, na kterém je vidět, že si roli opravdu užil. V rozhovoru s Brigittou Steinmetz řekl:,,Vypomáhám si tam, kde to kamera nevidí. Když mám mít ve velkém detailu zvlášť uvolněný výraz, ale jsem napjatý, strkám si do kalhot péřovou prachovku. Lechtá to.“ Dále také řekl, že si na natáčení nosil pšoukací strojek, kterým si následně pořídil i respektovaný shakespearovský herec Michael Gambon (Králova řeč), který ho strkal i do mrtvol, aby herce odbourával. Jak chápete, natáčení tohoto filmu muselo být opravdu velmi specifické. Mimochodem Depp byl až čtvrtá volba po Bradu Pittovi, Liamu Neesonovi a Danielu Day-Lewisovi.

Ospalá díra je technicky skvěle zvládnutým sníkem, který spojuje chytře a vtipně napsaný scénář s promyšlenou realizací. Samozřejmě, že by se filmu dalo i pár věcí vytknout, flashbackové scény s železnou pannou jsou docela zvláštní nebo závěrečné finále je možná až zbytečně bombastické, ale zřejmě už od úvodních scén budete vědět, zda je to váš šálek čaje či nikoli.

Danny Elfman

Rád bych také vyzdvihnul skvělou atmosféru, kterou vytvořil Danny Elfman. Tímto snímkem se podle mého soudu jejich spolupráce dostala ke kýženému vrcholu a nadále se již neměli čím obohatit. Další jejich akce pak byly spíš křečí z povinnosti a v takových případech je se lepší nato raději vykašlat a obklopit se někým, kdo nebude mít pocit, že je mistr světa amuleta. Také si vezměte, kam šla kariéra Elfmana a kam kariéra Tima Burtona.

Ospalá díra je jedním z mých nejoblíbenějších filmů a uspokojuje mé srdce horrorového fandy. Pokud máte tento žánr rádi a nepohrdnete ani černějším humorem a famózním Christopherem Walkerem neměli byste být zklamáni.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg
reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist