Pasťák (1990)


pastak_2

režie: Hynek Bočan, TS: Šebor – Bor, scénář: Karel Misař a Hynek Bočan podle stejnojmenné novely Karla Misaře, kamera: Jiří Šámal, střih:Zdeněk Stehlík, hudba: Vladimír Klusák, hrají: Ivan Vyskočil, Václav Sloup, Jiří Krampol, Vilém Besser, Zdeněk Kryzánek, František Kolařík

91 minut, 35 mm, černobílý

Film:

Čerstvý absolvent pedagogické fakulty a rodák z Českého Krumlova (Ivan Vyskočil) se díky několika chybám a neúmyslně založenému požáru v kabinetu musí odporoučet na jiné pracoviště. Je sice pořád v Praze, ale to je asi tak všechno pozitivní, co se o něm dá říct. Má se stát učitelem a pedagogickým pracovníkem v Domově mládeže. Píše se rok 1968 a podobenství a zřejmě dost realistický pohled za bránu takového zařízení vedlo k zákazu snímku na 23 let.

Pasťák se začal točit na podzim roku 1968 a po týdnu natáčení v exteriérech zavolal ředitel Harnach vedoucího výroby Beránka, jak to vypadá s filmem, a že by bylo dobré ho zrušit. Beránek Harnacha přemluvil, aby se film dotočil, protože už je skoro hotový. Pak se vrátil na zámek Jezeří, kde se točilo a sdělil, že film půjde zřejmě rovnou do trezoru. Ostatně předchozí mimořádný Bočanův film Čest a sláva oceněný na MFF v Benátkách potkal identický osud.

pastaK_1

Film se dotočil a ještě s nedokončenými postsynchrony začalo kolečko po různých asociacích, které se k filmu vyjadřovaly. Zhruba devět měsíců se film přestříhával a nakonec putoval do toho trezoru, jak bylo původně avizováno. Dokončen byl tedy až roku 1991, kdy se dělaly postsynchrony, míchačka a ruchy na podnět FSB Barrandov. Produkci postprodukce dělala zasloužilá komunistka, která stála za zakázáním filmu.

Film točil Jiří Šámal a většinu filmu natočil z ruky bez stativu. Film pak rozdělil na třetiny při vyvolání filmu. První třetinu vyvolal klasicky, pro druhou třetinu použil delší čas na vyvolání filmové suroviny, aby film zhrubnul a ztmavnul a poslední třetinu udělal ještě tmavší. Právě z toho důvodu na diváka dopadá skutečná temná atmosféra filmu.

Casting na film probíhal v hornickém učilišti. Hlavní roli hrál Ivan Vyskočil (Poslední propadne peklu, Útěk) a je to bezesporu jeden z jeho nejlepších filmů. V kariéře mu ovšem příliš nepomohl, když byl třiadvacet let v trezoru. Ivan Vyskočil pak pro dobro snímku provedl dost neskutečnou věc. Nechal si od lékaře zavést do nosní trubice skrz pusu prezervativ napuštěný filmovou krví, takže když ho udeřil Jiří Krampol filmovou pěstí, jazykem stiskl prezervativ a z nosu mu začala téct krev!

pastak_3

Film se točil na barokním zámku Jezeří, který byl zdevastovaný vojáky. Během natáčení herci trpěli. Byla tam obrovská zima a průvan a třeba Václav Sloup tam onemocněl.

Hudbu měl skládat původně Jan Klusák, ale díky chybě v produkci na Barrandově bylo zavoláno jazzovému pianistovi Vladimáru Klusákovi a Bočan neměl sílu mu říct, že se jedná o omyl. Díky tomu má film naprosto ojedinělý soundtrack, který je skutečně velmi zajímavý a je kupodivu možná modernější a nadčasovější, než film.

Pasťák je film, který dnes poslouží spíš jako zajímavé memnto doby, než nestárnoucí kinematografické dílo. Je to film hodně zajímavý, asi těžko lze vykládat bez zasazení do kontextu doby, ale je to rozhodně film zajímavý a stojící za pozornost. Film také obsahuje hned několik strhujících hereckých výkonů. Ivan Vyskočil zde má velké herecké sólo a slibnými dramatickými talenty byly bezpochyby i pánové Václav Sloup a Jiří Krampol.

klasika

KOUPIT ZDE

 

PS: Chyby a průšvihy kolem Pasťáku ovšem pokračují vesele dál a tento článek je tak jediným relevantním zdrojem o tomto filmu na českém internetu. Chtěl bych touto cestou upozornit na závažnou chybu v databázi csfd.cz, kde je špatně uvedeno vročení snímku, ostatně databáze pracuje se špatnou metodikou a má chybu u nejméně 90% starších českých snímků. Je naprostý nesmysl dohadovat se kdy byl film natočen, zásadní je vždy datum premiéry! Argument, že se točilo rok před premiérou je nesmysl. Mnoho normalizačních filmů se dostávalo k premiéře tři až pět let. Veškeré debaty okolo jsou amatérského rázu a i to je důvod proč je csfd.cz od základu velmi diskutabilní zdroj informací. Mimochodem na imdb.com sídlící v americkém Seattlu jsou informace o tomto československém filmu téměř správně.

Je pro mě také naprostou záhadou jak může Národní filmový archiv nabízet snímek v balíku starších snímků, když je to film z roku 1990 a nabízí ho jako film z roku 1969 a přitom není v evidenci Hraných filmů do roku 1970! Možná by nebylo špatné v roce 2019 trochu aktualizovat staré a evidentně chybné informace.

Přidat komentář

TOPlist