Počátek (2010)

 

Počátek (2010)

Počátek

USA/VB 2010, Inception, režie a scénář: Christopher Nolan, kamera: Wally Pfister, střih: Lee Smith, hudba: Hans Zimmer, hrají: Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Cillian Murphy, Michael Caine, Dileep Rao, Tom Berenger, Pete Postlethwaite a další…

formát: 2.35:1, 1.44:1 (IMAX), barevný, 35 mm, 65mm (IMAX), HD Digital , délka: 148 minut

Film:

Moře vyplaví unaveného muže (Leonardo DiCaprio) s pistolí a vysoustruženou točící káčou, nic jiného u sebe nemá. Ozbrojená stráž ho přivede k téměř umírajícímu starci v interiéru jakéhosi japonského paláce. Stařec vidí káču, pistoli a říká něco ve stylu:,,To jsem neviděl už víc jak 30 let. Přišel jsi mě zabít?“ STŘIH. Stejný interiér. Cobb (Leonardo DiCaprio), prozradí své jméno, tentokrát je ve drahém značkovém obleku a přichází se svým obchodním partnerem Arthurem (Joseph Gordon-Levitt, který vypadá téměř, jak Heath Ledger) nabídnout své služby evidentně mocnému a bohatému Saitovi (Ken Watanabe).

Počátek (2010)

Cobb je totiž extraktor, během spánku je schopen svému terči ukrást v jeho vlastním snu jakékoliv střežené tajemství. Následujících pár minut neprozradím ani na mučidlech!!!STŘIH. Cobb dostává od Saita nabídku, která se neodmítá. Pokud se mu podaří vnuknout myšlenku, tedy obrácený proces, který ještě nikdo nedělal, dědici energetického impéria Fischerovi (Cillian Murphy), aby zděděný podnik okamžitě po převzetí zavřel, zařídí mu výmaz z rejstříku trestů a bezpečný návrat do USA za jeho dětmi. STOP. Víc o ději už ani slovo!

Počátek je žánrově akční dramatický kriminální sci-fi thriller.

Je rok 2008. Premiérový víkend Temného rytíře, který byl nejúspěšnější v dějinách kinematografie zastihl Christophera Nolana na dovolené a novinářům na dotazy, jak se cítí jako režisér nejlépe přijatého filmu v historii, odpověděl, že stejně jako včera, protože chtěl jediné, natočit dobrý film. Jen v kinech film utržil přes miliardu dolarů. A bylo po dovolené. Nolan byl okamžitě žádanou celebritou. Z dotazů na Batmana 3 si dělá legraci, dokonce zavtipkuje, že příště zahraje Jokera Eddie Murphy. Dnes už víme, že pokračování z roku 2012 se bez Jokera obešlo a hlavního padoucha obstaral ranař Tom Hardy.

Počátek (2010)

O pár týdnů později má Nolan publicity plné zuby a od hlavounů z Warner Bros. přichází zpráva, že další film pan Christopher Nolan bude opět realizovat u nich a jaká je to pro ně ohromná čest. Nebude to sequel Batmana, ale akční thriller INCEPTION za 200 milionů dolarů, veškeré další informace jsou přísně tajné a pan Nolan nebude podávat další rozhovory, protože se plně věnuje příštímu projektu.

Udílení Oskarů za uplynulou sezónu. Heath Ledger získává za fenomenálního Jokera posmrtného Oskara. Filmem roku se stává Milionář z chatrče a trapas je na světě. Americká filmová akademie umění a věd proto od další sezóny zavede hned 10 nominací pro nejlepší film. Důvod je jasný. Může si akademie dovolit ignorovat filmy oblíbené diváky i kritiky, aby vytáhla neznámý titul podle neznámého klíče?

Když Vás všichni plácají po zádech a říkají, že jste génius, tak vám z toho buď hrábne a necháte se jako režisér Michael Cimino přešít na ženskou a nebo se jako James Cameron Stanley Kubrick stáhnete z veřejného života. To ale není parketa Christophera Nolana.

Počátek (2010)

Počátek je 200 milionový autorský film Christophera Nolana, napsal si k němu sám scénář, je hlavním producentem a pochopitelně režisérem. Hned vysvětlím. Povšimněte si vizáže Leonarda DiCapria, jeho účesu ve filmu a oblečení a pak se podívejte na jakoukoliv fotografii Christophera Nolana. A pak se podívejme na charakter postavy, kterou DiCaprio ve filmu hraje. Říkají mu, že je nejlepší v tom, co dělá, ale podobně skvělých lidí je v branži celá řada, je plný vnitřní nejistoty, je záhadný a nemůže se věnovat rodině. Na druhou stranu svou práci miluje a ví o ní všechno.

Tedy stejně jako Christopher Nolan, který ještě jistě viděl Matrix a hlavně Noční můru v Elm Street a pochopitelně natočil takové výjimečné filmy jako Memento, Insomnie, Batman začínáDokonalý trik a Temný rytíř. Za tu dobu v branži si vytvořil jedinečný filmový styl a obklopil se lidmi se stejnou krevní skupinou – kameramanem Wally Pfisterem, hudebním skladatelem Hansem Zimmerem, hercem Michaelem Cainem, střihačem Lee Smithem a dalšími a zakotvil u studia Warner Brothers, které ho má evidentně v úmyslu hýčkat. Jeho smysl pro divácký titul je totiž dosud neomylný.

Počátek (2010)

A u Počátku to platí dvojnásob, dnes je jasné, že 5 let po premiéře, fanoušci tento film naprosto zbožňují. Po technické stránce filmu skutečně není co vytknout. Film je precizní ukázkou dynamického filmu s napínavou a hlavně přehlednou akcí. Nolan si nepotrpí na pikosekundové střihy ani na roztřesený obraz a proto bude film jistě oblíbený u střední generace, které si troufám říci, je určený především.

Nástin děje sice máme za sebou, ale klíčovými tématy tohoto filmu je kromě dost zásadního rozlišení reality od snu, ale pokud se budete chtít zabývat fyzikálními veličinami jako je gravitace a čas a zda ve filmu skutečně všechno sedí, jistě si můžete film pečlivě rozebírat i na několikrát a myslím, že to bude pořád slušná zábava.

Počátek (2010)

Počátek a Matrix nemá smysl příliš srovnávat. Blíže má svým pojetím spíše k druhému a třetímu dílu Matrixovské trilogie, s tím rozdílem, že tady prolínání realit skutečně logicky funguje. Nejblíže má však svým konceptem k Noční můře v Elm Street, ale s tím, že tady se nejedná o horror, ale o ,,heist movie“.

Herecké výkony jsou opět brilantní. Každý z herců má u Nolana jako vždy, svých pár minut, kde může vyniknout. DiCaprio odehrává svůj typický nadstandard, nikoliv nepodobný svému předchozímu výkonu ze Scorseseho Prokletého ostrova (jedna z dějových linek je dokonce zmíněnému filmu tak podobná, až je to zarážející). Dech vezme kreace Marion Cotillard, šarmantní Francouzka si opět ukradla všechny scény, kde se vyskytuje pro sebe a nominace na Oskara ji podle mého nemůže minout. Velkým překvapením je pro mě výkon Toma Hardyho (Bronson), který dnes patří k největším evropským hvězdám a po Mad Maxovi jistě zaujme pozici hvězdné extraligy.

Hans Zimmer sice pro hudbu použil pár fungujících melodií (disharmonií) z Temného rytíře, ale Počátek je evidentně jeho hýčkaný projekt, jak poznáte na vlastní uši. Hans Zimmer je zkrátka maestro, před kterým je nutné smeknout.

Počátek (2010)

Přemýšlím, co vytknout Nolanově režii, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si vybavím brilantně zinscenovanou honičku v úzkých uličkách Tangeru, dechberoucí scény v Paříži nebo horrorovou scénu ve výtahu z hotelového pokoje na pláž.

A co láska, milé divačky, dojde na ni? Ale, nebojte. Romance bude. Ovšem v Nolanově podání se spíš dozvídáme postřehy o partnerském životě, než prvoplánový románek z červené knihovny. Dokonalý trik byl o smrti manželky, v Temném rytíři Batmanova vyvolená letí do luftu, v Mementu se pátrá po vrahovi manželky a vzhledem k autorské povaze scénářů se mi zdá, že Nolan nemá v lásce příliš štěstí. Každopádně tentokrát budete hodně překvapeni, tohle jste v hollywoodském velkofilmu ještě neviděli a já musím scenáristovi Nolanovi zatleskat, že si to vůbec dovolil.

Komu je tedy film Počátek určen? Odpovím šalamounsky. Film se bude líbit jak divákům, kterým nevadí u filmu přemýšlet, tak těm, co se chodí do kina pobavit a nechávají se unášet nádhernými filmovými obrazy.

Počátek (2010)

Neodpustím si, abych se s Vámi nepodělil o jeden filmový gag. Ve filmu je napínavá bitka prostříhaná s autohavárií. Když jeden z hlavních hrdinů téměř neuvěřitelným způsobem (ale velmi realistickým) provede náročný nebezpečný manévr s náklaďákem, podívá se do kamery a řekne:,,Viděli jste to?“ Další záběr pak spolehlivě rozesměje i otrlého suchara, ale přesto se nemohu zbavit pocitu, že Nolan s diváky komunikuje a říká, podívejte, co jsem pro vás natočil, není to bezvadný?

Po zhlédnutí filmu mě napadla jedna věc, která asi vystihne celý film ve své podstatě. Dejte chlapovi autíčko a bude si s ním hrát jako malej kluk. Paralela s 200 miliony a Christopherem Nolanem je totiž úplně stejná. Počátek je mimořádným bijákem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist