Pochyby (2008)


pochyby_1

USA, Doubt, režie a scénář podle vlastní divadlení hry: John Patrick Shanley, hudba: Howard Shore, kamera: Roger Deakins, střih: Dylan Tichenor, hrají: Phillip Seymour Hoffman, Meryl Streep, Amy Adams, Viola Davis

 

104 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší scénář, herečka v hlavní roli (Meryl Streep, herec ve vedlejší roli (Phillip Seymour Hoffman), herečka ve vedlejší roli (Amy Adams), herečka ve vedlejší roli (Viola Davis)

Film:

1964, Bronx, církevní škola u Sv. Mikuláše. Otec Flynn (Phillip Seymour Hoffman – Hunger Games: Vražedná pomsta, Návrat do Cold Mountain) se snaží svým dětským svěřencům otevřít oči. Jeho prostředky jsou vlídné slovo, laskavost, přirozená dobrota. Sestra Alojzie (Meryl Streep - Hodiny) na tyhle novoty moc není. Nic jí nepřesvědčilo, že existují výchovnější metody než facka nebo řízné napomenutí. A pak je tu ještě novicka sestra James (Amy Adams - Špinavý trik, Ona), která nekriticky vzhlíží k oběma odlišným autoritám.

 

Do školy je přijat první černošský student, malý chlapec Donald a mladá novicka v dobré víře sdílí své obavy u sestry Alojzie, že otec Flynn chlapci věnuje příliš mnoho pozornosti. Pochyby jsou zasety…

 

Pokud jste prošli katolickým vzděláním a máte s ním zkušenosti, tak řadu reálií budete chápat od prvního okamžiku. Pro lidi vnímající katolickou církev pouze z povrchních českých masmédií tento příběh pozbyde řadu rozměrů a stane se pouze polemikou na téma, zda všichni hodní faráři obtěžují nebohé malé černošské chlapečky a jeptišky jsou staré zahořklé panny.

pochyby_2

Od doby premiéry snímku Pochyby se v českých kinech objevil velkolepý snímek Hon Thomase Vinterberga, který přeci jen více tlačí na pilu. Film Pochyby se sice v českých kinech hrál, ale velice krátce a zdaleka ne ve všech kinech. A přiznejme si to otevřeně, je to škoda. Tento film by neměl ujít divácké pozornosti příznivcům dobrých filmů z několika důvodů.

 

Pokud přistoupíme na možnost, že Pulitzerovy ceny udílejí lidé, kteří svému oboru rozumí, tak divadelní hra Pochyby toto nejprestižnější americké literární ocenění vyhrála v roce 2005. Autorem hry je i scenárista tohoto filmu, který Pochyby dirigoval i jako režisér. Shanley navíc není u filmu žádným nováčkem, jako režisér debutoval filmem Joe proti sopceTomem Hanksem a Meg Ryan a napsal scénáře k filmům jako Pod vlivem úplňkuCher nebo skvělé drama Přežít o pádu letadla v Andách s týmy rugbystů, kde se Shanley ve scénáři dotkl ožehavého tématu kanibalismu v krajní nouzi.

 

Výčet úspěchů nemusí být vždy bernou mincí. Shanleymu se však podařilo z komorního dramatu o několika prostředích dostat maximum. Scénář nemá hluchá místa, vše do sebe dobře zapadá a dramatické vrcholy přichází s razancí hurikánu. Skutečnost, že to není vichřice, ale opravdu hurikán je díky hereckému obsazení. Phillip Seymour Hoffman v tomto filmu naprosto exceluje a právě díky němu je postava otce Flynna tak působivá.

pochyby_3

Ženská jména v obsahu děje jsem upravil pro naši mateřštinu, v angličtině Shanley zvolil záměrně jména mužská Aloysius a James. Ostatně Meryl Streep i Amy Adams jsou ve filmu prakticky bezpohlavní bytosti. Obě herečky podávají strhující herecké výkony a po právu za ně posbíraly desítky ocenění.

 

Pochyby jsou na tak vážné téma překvapivě zábavným filmem, ve filmu je odlehčující humor a při sledování se nedostavuje pocit nepatřičnosti nebo snad přílišné bagatelizace. Pokud na tento film narazíte, tak si ho určitě nenechte ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist