Rambo (1982)


rambo

First Blood, USA, režie: Ted Kotcheff, scénář: Sylvester Stallone, William Sackheim, Michael Kozoll podle knihy Davida Morella, kamera: Andrew Laszlo, hudba: Jerry Goldsmith, střih: Joan Chapman, hrají: Sylvester Stallone, Brian Dennehy, Richard Crenna, Bill McKinney, Jack Starrett, Michal Talbott

 

93 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Film:

 

John Rambo (Sylvester Stallone) je vietnamský veterán, který se rozhodl navštívit kamaráda z války. Zjistí, že už není mezi živými a tak s omluvou odejde. Během chvilky dorazí za ceduli malého města, kde ho okamžitě spatří místní šerif Teasle (Brian Dennehy). Ten mu řekne, že není vítaný a odveze ho za hranice města s příkazem, ať se nevrací. Rambo počká než šerif odjede a vydá se zpátky do města.

 

Šerif ho posléze spatří a okamžitě zatkne pro potulku. Na policejní stanici ho čekají sadistické postupy místních buranů a Rambo si v paměti připomene hrůzné zážitky z války ve Vietnamu. Když ho chtějí oholit břitvou, rozhodne se pro útěk. V tu chvíli se rozpoutá téměř válečné peklo. V patách mu jsou policisté a je prolita první krev. Válečník Rambo bude muset bojovat o život a policisté kontaktují jeho bývalého velitele plukovníka Trautmana (Richard Crenna), aby jim pomohl odpadlíka chytit.

 

Rambo

Neameričtí producenti Andrew Vajna (Maďarsko) a Mario Kassar (Libanon) vydělali ve firmě Carolco velkou sumu peněz prodejem amerických filmů do zahraničí a chtěli se sami stát hollywoodskými producenty. Koupili práva na 10 let starou knihu Davida Morella, kterou si mezitím prodávala studia navzájem mezi sebou a Kassar si půjčil od svého kmotra, pařížského bankéře, 18 milionů dolarů na pokrytí nákladů. Nutno podotknout, že to nebyl první pokus o zfilmování Ramba.

 

Režisér Ted Kotcheff totiž v 70. letech připravoval pro Warner Bros snímek First Blood podle scénáře, který napsalo scenáristické duo Michael Kozoll a William Sackheim. Producenti se rozhodli projekt před natáčením zastavit z obavy reakce publika, jež s válkou ve Vietnamu nebylo ještě ani zdaleka vyrovnané. A právě Kotcheff byl s novopečenými producenty dobrý kamarád a na celý zastavený projekt je upozornil v domnění, že by z toho mohl být skvělý film a potenciální trhák. Jen pro zajímavost, hollywoodská studia v průběhu 70. let nechala napsat scénář hned 23 týmům scenáristů a všechny verze šly do šuplíku.

ramboI3

Pages: 1 2

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno 22.9.2019.

  2. Istvan Szabó napsal:

    Nyní se objevil Sylvester Stallone. Nevěděl jsem zpočátku, co diváci od tohoto typu (herce) vlastně očekávají. Šel jsem tedy na film Rambo a nelíbil se mi. Najednou jsem si všiml, že se hrdina v průběhu filmu ani jedinkrát neusměje, a v jeho očích jsem viděl takový zvláštní chladný odlesk. Ten pohled znám, viděl jsem ho v očích mladých postávajících bezúčelně v pasážích a potloukajících se po nádražních bistrech. Sylvester Stallone vyjadřuje jejich životní pocit. (MFF Karlovy Vary 1986)

Přidat komentář

TOPlist