Rambo (1982)

rambo_4

Vajna s Kassarem roli Ramba nabídli okamžitě Sylvestru Stalloneovi, ale ten váhal, protože si nebyl jistý, zda z projektu začínajících producentů nesejde. Dále oslovení Richard Gere a William Hurt odřekli kvůli nedostatečnému uměleckému přesahu. Stallonea přemluvili penězi a nabídkou tvůrčí svobody, když mu nabídli sumu 3, 5 milionu dolarů, procenta ze zisku a možnost úprav v již napsaném scénáři, protože Stallone v té době uvažoval o pověšení herectví na hřebík a věnovat se jenom psaní scénářů, ostatně měl ve svém portfoliu nominaci na Oskara právě za scénář a dlouhou šňůru propadáků.

 

Jenže Stallone scénář přepíše, změní vyznění filmu a akcentuje ve filmu téma navrátilců ve Vietnamu s patosem sobě vlastním. V původním scénáři byl Rambo neohrožený hrdina střílející policajty jako na střelnici a Sly ho přepíše podle svého naturelu na outsidera hledajícího svou identitu v nepřátelsky naladěné společnosti a navrhne, že by Rambo vůbec nezabíjel, aby se nezprotivil publiku. Stalloneovi se splní velký sen, když se producentům podaří s jeho přispěním angažovat do role plukovníka Trautmana Kirka Douglase. Scénář se v průběhu natáčení neustále přepisoval a Douglas nepřenesl přes srdce, že se jeho role změnila v cameo. V okamžiku, kdy za ním přišli Stallone s Vajnou, že se rozhodli přepsat konec a Rambo nezemře, řekl:,,Pánové, v tom případě není důvod, abych u filmu zůstával. Sbohem“. Vajna okamžitě zajišťoval náhradu a vzápětí dorazil Richard Crenna. Americký tisk však stál pevně za Douglasem a Stallone musel v médiích korigovat svůj pošramocený obraz.

 

Film se natáčel v Britské Kolumbii a díky těmto incidentům se natáčení prodloužilo o drahé 3 týdny. Filmaře trápilo špatné počasí, někdo ukradl rekvizitářům pravé zbraně za 50 tisíc dolarů a opravdové problémy nastaly kvůli zraněním. Stallone si popálil ruce petardou, zlomil si několik žeber a zranil nožem sebe i Briana Dennehyho, ten také prolétl skleněnou střechou v jedné ze závěrečných scén filmu a zlomil si tři žebra. Jeden z kaskadérů neodhadl rychlost, sešlápl plynový pedál dříve než měl a převrátil auto tak nešikovně, že si nalomil hned 11 obratlů.

Rambo_First_Blood_3

Obrovským potížím se světlem čelil již tehdy nesmírně zkušený maďarský kameraman Andrew Laszlo. Film se natáčel uprostřed zimy a v lesním prostředí byla neustále tma. Právě na tomto filmu si mezi kameramany udělala jméno společnost FUJI, jejíž citlivý a relativně levný filmový materiál umožnil film natočit v tak technicky náročných podmínkách.

 

Zásluhu na celkovém vyznění snímku má hudební skladatel Jerry Goldsmith, který kromě svižné akční hudby dovedl napsat partituru i pro melancholické části snímku tak, že diváka osloví i po letech. Pasáže kdy Rambo přichází k skromně vypadajícím domkům u vody nebo se rozhoduje, zda překročit most a vrátit se do města jsou mistrnou ukázkou fungující filmové hudby.

rambo_poster

Vajna s Kassarem film sice plánovaně dokončili, ale neměli dosud zajištěnou distribuci. Velká studia sice v průběhu natáčení zájem měla, ale nabízela neuvěřitelně nevýhodné sumy. Stallone v hlavní roli totiž mimo sérii Rockyho nikdy nepotvrdil svůj hvězdný potenciál. To se změnilo až při projekci světovým filmovým buyerům. Během okamžiku Vajna s Kassarem na prodeji práv zajistí pro Carolco jmění. Producenti si nakonec pro americkou distribuci vybrali společnost Orion, která sice nenabídne žádnou pevnou sumu za práva, ale zaplatí ze svého 5 milionů za reklamní kampaň. To se i producentům jevilo dostatečně lákavě.

 

Rambo byl předveden testovacímu publiku v Las Vegas s oběma natočenými konci, tedy s koncem podle knihy a koncem podle Stalloneova scénáře. Po konci, kdy Ramba plukovník Trautman na konci zastřelil a začaly titulky, obecenstvo vyvolávalo jméno režiséra a křičelo sprosté nadávky.

 

Rambo se stal milníkem v akčním žánru. Přináší zcela nový typ hrdiny a způsob vyprávění, které se stane vzorem pro celou vlnu obdobně laděných snímků, jež zamoří videotrh po další desetiletí. U Sylvestera Stallonea můžeme v klidu hovořit o neuvěřitelném fyzickém výkonu, dělal si téměř dvě třetiny všech akčních scén bez dubléra a v závěrečném monologu dokazuje i herecké kvality. Skutečnost, že mu vlastně není rozumět je dokonce ku prospěchu věci.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Pages: 1 2

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno 22.9.2019.

  2. Istvan Szabó napsal:

    Nyní se objevil Sylvester Stallone. Nevěděl jsem zpočátku, co diváci od tohoto typu (herce) vlastně očekávají. Šel jsem tedy na film Rambo a nelíbil se mi. Najednou jsem si všiml, že se hrdina v průběhu filmu ani jedinkrát neusměje, a v jeho očích jsem viděl takový zvláštní chladný odlesk. Ten pohled znám, viděl jsem ho v očích mladých postávajících bezúčelně v pasážích a potloukajících se po nádražních bistrech. Sylvester Stallone vyjadřuje jejich životní pocit. (MFF Karlovy Vary 1986)

Přidat komentář

TOPlist