Rambo: Poslední krev (2019)


ramboV_1

Rambo: Last Blood, režie: Adrien Grünberg, scénář: Sylvester Stallone, Matthew Cirulnick podle postavy Davida Morrella, hudba: Bryan Tyler, kamera: Brendan Galvin, střih: Carsten Kurpanek, Todd E. Miller, hrají: Sylvester Stallone, Paz Vega, Yvette Monreal, Louis Mandylor, Joaquín Cosio

 

101 minut, 2.39:1, barevný, Redcode RAW (5K)

 

Film

 

Před deseti lety se John Rambo (Sylvester Stallone) vrátil domů. Na farmu svého otce. Alespoň jsme viděli jeho příchod po domovní cestě. My fanoušci jsme zamáčkli slzu, protože tahle Long Road trvala čtvrt století. Nyní je to 37 let a Rambo domov stále nenašel. Našel ale rodinu. Vychoval otcem opuštěnou dívku Gabriellu (Yvette Monreal) a postaral se i o její hodnou macechu, která dívence nahradila matku, když zemřela.

 

Nyní je Gabrielle sedmnáct, po prázdninách se chystá na vysokou školu a strýčkovi Johnovi se svěří s tím, že našla svého biologického otce a chce se ho na něco zeptat. Rambo s tím nesouhlasí, protože ví, že v lidských srdcích se ukrývá temnota, stejně jako v tom jeho. Gabriella i přes jeho nesouhlas odjíždí do Mexika a nastává ten nejčernější scénář, který si každý rodič dovede představit. Je zdrogována a zneužita k sexuálnímu otroctví v místním bordelu. Rambo se vydá na její záchranu, ale podcení situaci. Jako by ztratil své instinkty.

ramboV_2

Rambo: Poslední krev je důstojným zakončením ságy. Nečekejte žádnou limonádu, rodinný příběh nebo snad happy end. Tohle je Rambo. Potečou potoky krve, budou se sekat ksichty, trhat kosti, sekat končetiny, střílet lukem, bodat nožem a ten sedmdesátiletý stařík vážně není k smíchu. Když před vámi zasekne kudlu a řekne:,,Fuck off and get out of here,“ je sakra dobré zmizet. Mohl by vám totiž vrazit kudlu do nohy, zarazit prst pod klíční kost, tu zlomit a pak jí rvát tou díru z kůže tak dlouho, dokud se nezblázníte bolestí a neřeknete všechno, co chce. Tohle není důchodce, kterého byste chtěli v sousedství.

D

Stallone se v posledních filmech umírnil. Už nevyžaduje lezení po horách v tričku nebo záběry, kde bude mít vyfoukaný háro. Stal se z něj herec a filmová legenda. A nezneužívá toho. Vlastně prošel podobnou proměnou jako Clint Eastwood. Eastwood obrátil žánr, který ho stvořil naruby a Stallone se o to dříve také pokusil. Pak se ale vrátil k tomu, co umí nejlépe a co diváci chtějí vidět. O Stallona herce nikdo nikdy moc nestál. Nechtějí vidět mudrlanta nebo vzpomínajícího dědouška. Chtějí vidět poctivého drsného Ramba a to Stallone umí. Ke stáru mnohem lépe, než jako mladík, vyjma jedničky, pochopitelně.

ramboV_3

Rambo: Poslední krev je perfektně natočený béčkový akční film bez hluchých míst, ačkoli kritika a umaštění čtyřicátníci vzpomínající u dvojky a trojky na ztracené mládí tvrdí samozřejmě opak. Je to drama s expozicí, katarzí a krvavým finále. Nehraje si na nic, než na čistý žánrový film a v tom funguje. Příběh je srozumitelný, svižný a velice emotivní. Stallone navíc svou postavu uhraje bez sáhodlouhých řečí. Není to Rocky se svými moudry a dutou hlavou a srdcem na dlani. Je to Rambo, bojovník, zachránce, zbraň za milion dolarů s narušenou psychikou a běda, když ho někdo naštve.

D

Scénář napsal Stallone téměř sám a domnívám se, že podstatnou část filmu i režíroval, ale to je prostě Sly. Domnívám se ale, že nápad na závěrečnou sekvenci je dost dobře dílem režiséra Grünberga. Poslední Rambo je vlastně Přání smrti s Charlesem Bronsonem a jemu podobné filmy. Stejně jako Přání smrti je to film velice temný, depresivní a brutální. Je to ale dobrý film. Rambo: Poslední krev je velice důstojným zakončením série a určitě patří do první poloviny nejlepších filmů o Rambovi.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

rambolastposter

Přidat komentář

TOPlist