Rivalové (2013)

Rivalové (2013)

USA/Velká Británie/Německo, režie: Ron Howard, scénář: Peter Morgan, kamera: Anthony Dod Mantle, hudba: Hans Zimmer, střih: Daniel P. Hanley a Mike Hill, hrají: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino

123 minut, 2.35:1, barevný, REDCODE RAW (2,8 K)

rivalove_1

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt (Chris Hemsworth) je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda (Daniel Brühl) je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden…

rush5

Je to už bezmála dva roky, kdy se do kin dostal tento mimořádný snímek, a přestože nakonec tolik nebojoval na kasách, dnes se řadí k nejlépe hodnoceným filmům na řadě českých i světových databázích. Z toho důvodu má své místo i v rubrice Nová klasika. Rakouskou legendu ve speciálech Formule 1 ztvárnil na plátně zkušený Daniel Brühl („Good Bye, Lenin„, „Bournovo ultimátum„, „Světová válka Z„) a jeho britského rivala Jamese Westa Chrise „Thora“ Hemswortha.

Sekundují jim půvabné dámy Olivia Wilde(„Vyměřený čas„, „Kovbojové a vetřelci„, „Tři dny ke svobodě„, „TRON: Legacy“)Natalie Dormer („Kapitán Amerika: První Avenger“) nebo v Hollywoodu stále vytíženější Pierfrancesco Lavino, který s režisérem Howardem točí už podruhé ( „Světová válka Z„, „Andělé a démoni“).

rivalove_2

Film měl rozpočet zdánlivě skromných 38 milionů dolarů, ale Ron Howard už několikrát dovedl přesvědčit, že je talentovaný vypravěč i s relativně skromným rozpočtem. Filmy jako Čistá duše, Apollo 13 nebo Oheň neoslnily miliony diváků velkorysými epickými scénami, ale strhující filmovou řečí a brilantním vedením herců. Film Rivalové se může vedle těchto filmu směle postavit a troufám si říct, že i v některých ohledech předčit.

Ron Howard režíruje na závodním okruhu v Monaku
Ron Howard režíruje na závodním okruhu v Monaku

Rivalové jsou strhující podívanou, která je plná nečekaných zvratů a naprosto se vymyká klasickým životopisným filmům. Peter Morgan si za svůj scénář zaslouží nominaci na Oskara už z toho důvodu, že když své dílo dal do ruky samotnému Laudovi, tak ten první stránku komentoval:“Viděl jste někdy formuli? Kdyby jo, tak byste nenapsal takovou sračku.“ Lauda pak s Morganem projížděl celý scénář a půlku mu z něj vyházel. Výsledkem je živý a dle mého soudu realistický film nabitý emocemi. Realfilm Rivaly vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist