Sylvester Stallone – příběh touhy nebýt outsiderem

Za pár dnů se bude Stallone opět vyhřívat na výsluní divácké popularity a stvrdí tak, že je symbolem a ikonou americké kinematografie posledních několika desetiletí. Jeho kariéra u filmu však rozhodně není přímočará a jeho úspěchy střídají děsivé přehmaty.

rocky 2

Dětství budoucí akční hvězdy za moc nestálo. Narodil se 6. 7. 1946 a vyrůstal v newyorské čtvrti Hell´s Kitchen, takže poslední slovo, které by označilo jeho vzpomínky je idylický. Jednou o tom sám řekl:“Teplo domova znám jen od kamen.“ Porod ho navždy poznamená, doktor u porodu přiskřípne chlapečkovi tvářičku, čímž mu způsobí ochrnutí levé půlky obličeje pod okem přes rty až na bradu, za což se mu dostane od dětí přezdívek jako křivá huba nebo bramborová hlava. Nelze se tak ani divit, že to malý chlapec svým rodičům neustále vytýká a jeho sicilský otec mu často pořádně naloží.

 

Jeho jedinými kamarády jsou postavy z comicsů a svůj vzor si najde v Supermanovi. Dokonce nosí do školy pod oblečením i jeho úbor, který mu dodává trochu jistoty. Ve škole je podprůměrný a s přibývajícím věkem na posměšky reaguje tím, že posměváčky mlátí. Nejdříve zkusí dělat kadeřníka jako otec, ale po půl roce toho raději nechá. Chce se vrátit do školy, ale žádná o něj nemá zájem. Kázeňské problémy a nepříliš oslnivé výsledky z něj dělají pořádného outsidera.

sly

V ten moment zasahuje jeho matka. Přihlásí ho na drahou soukromou školu pro těžké případy a školné 10 000 dolarů se ukáže jako nejlepší investice v jejím životě. Sylvester si začíná říkat Mike, aby se pokusil začít opravdu znovu. Sportovní výsledky má skvělé, ale časem ho začnou trápit nespravedlnosti v jeho okolí. Výsledek je jasný, rvačka a vyhazov. Matka nachází další řešení. Objeví americkou školu ve Švýcarsku, které hrozí zrušení a nabídne jim školné na rok dopředu, pokud troublemakera udrží na uzdě. A to zafunguje. Mladý Stallone bez stálého dohledu objeví svůj obchodní talent, začne prodávat v garáži na tajňačku hamburgery a za 20 dolarů ukazuje spolužákům, jak úspěšně předstírat astmatický záchvat a vyhnout se písemce.

 

Ve Švýcarsku se přihlásí do dramatického kroužku a hraje hlavní roli ve školním představení klasické hry Smrt obchodního cestujícího, kterou jeho učitel okomentuje slovy:“Na kluka, který vypadá jako neandrtálec to není špatný.“

 

Návrat do New Yorku je průšvih. Živí se jako poslíček, pekař pizzy, čistí lví klece a nedostává ani štěky v komparsu. Naopak mu říkají, že vypadá, jako by vraždil neviňátka. Bydlí se šváby, takže když dostane nabídku, aby za 100 dolarů ukázal své nahé tělo v pornu, jde do toho. Později od něj chtějí producenti 100000 dolarů, aby film odkoupil, ale kašle na to. Pak se živí jako uvaděč v kině, kde si přivydělává tím, že divákům za úplatu nabízí lepší místa na vyprodaných představení, ale brzy mu zlatá žíla vyschne, když osloví majitele kina, zda si za peníze nechce koupit lepší místo.

 

Obchází konkursy a první místo v titulkách si vyslouží díky Woody Allenovi a filmu Banáni, kde hraje násilníka v metru. Stallone ale ví, že to musí zkoušet dál a navíc není limitovaný jen jako herec. Prodá scénáře několika epizod do Tv Show Dotek zla a vydělá si konečně pár tisíc.

rocky

Pak dostane roli v nezávislém filmu a honorář 2000 dolarů, jenže filmařům dochází peníze a natáčení se prodlužuje na více než dva roky. Začíná se objevovat v dalších epizodních rolích a v roce 1974 učiní zásadní rozhodnutí, když se přestěhuje do Los Angeles, kde hostuje v televizních show a objeví se třeba v kultovním Kojakovi. Zázrak se odehraje už další rok, kdy začne jeho doslova životní anabáze jménem Rocky. O filmu jsme psali v rubrice Retro a legendy, takže si film můžete připomenout v tomto samostatném článku.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist