Tenkrát v Hollywoodu (2019)


once_upon_4

Once Upon a Time in Hollywood, USA, režie a scénář: Quentin Tarantino, kamera: Robert Richardson, střih: Fred Raskin, hrají: Leonardo Di Caprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Timothy Olyphant, Luke Perry, Damian Lewis, Emile Hirsch, Kurt Russel, Al Pacino, Bruce Dern, Dakota Fanning, Zoë Bell

162 minut, 35 mm, 2.39:1, barevný a černobílý

MFF v Cannes – nominace na Zlatou palmu,

Film:

1969. Hollywood, California. Rick Dalton (Leonardo Di Caprio) je bývalá televizní star, která se vykašlala na úspěšný westernový seriál po dvou sezónách, aby odešla zkusit štěstí do Hollywoodu. Jenže místo filmové kariéry se stal jen hostující hvězdou v různých televizních pilotech, které mají větší rozpočet, než běžné epizody. O jeho pohodlí se stará jeho kamarád Cliff (Brad Pitt). Cliff je bývalý kaskadér, který má pěkně blbou pověst chlapa, jež oddělal svou ženu a nic se mu nestalo. Rick mu svěřuje řízení vozu a zároveň ho platí jako svého asistenta s tím, že kdyby se někde objevil nějaký kaskadérský kšeftík, má ho mít.

Do sousedství Ricka se přistěhuje Roman Polanski se svou krásnou ženou Sharon Tate (Margot Robbie). Sharon je zlatíčko a vycházející hvězda. Rick by si moc přál v Hollywoodu uspět a určitou šanci mu nabídne hollywoodský mogul Marvin Schwarz (Al Pacino), aby odjel točit spaghetti westerny do Říma. Jenže do Hollywoodu se nastěhuje i banda hipíků, které ovládá Charles Manson, pozdější nechvalně proslulý masový vrah.

once_upon_5

Tenkrát v Hollywoodu je film, jehož jsem cílovou skupinou. Věděl jsem to od počátku a hned na začátku přiznám, že z posledních filmů se mi od Tarantina mnohem víc líbil western Osm hrozných a Nespoutaný Django, než Hanebný pancharti. Tenkrát v Hollywoodu je Tarantinův nejdospělejší film a pro mě i jeho film nejlepší, který překonal i Pulp Fiction. V mých očích ano.

Film produkoval David Heyman, kterého si Tarantino vybral po průšvihu s Harvey Weinsteinem. Heyman točí pravidelně pro studio Warner Bros, ostatně jeho producentský profil si přečtěte i u nás na RealFilmu. Více peněz za film ovšem nabídlo studio Sony. It´s all about money, baby!

once_upon_6

Tohle je Hollywood, továrna na peníze, tedy sny. Tenkrát v Hollywoodu je alternativní historií tohoto místa, ale není to tak úplně pravda. Mnoho věcí je v Tarantinově filmu skutečnost, i ta, která 90% recenzentů považuje za fikci. Závěr je ovšem pohádkový. Tarantino si to ovšem může dovolit. Once upon a time, je totiž fráze a v překladu doslova – Bylo, nebylo…tedy tak začínají pohádky. Tenkrát v Hollywoodu je totiž v prvé řadě pohádka a je naprosto úžasná.

Tarantino poprvé upozaďuje dialogy a vypráví primárně obrazem a pokud za tohle nedostane alespoň nominaci na režisérského Oskara, tak budu hodně zklamaný. Tohle je totiž jeden z nejlépe režírovaných filmů nejen tohoto roku. Tarantino nádherně inscenuje scény v různých žánrech – má tam dokument, komedii, válečný film, horror, western, thriller, bojový film, psychologické drama. A vše to funguje. Po tři hodiny vás nenechá vydechnout. Pokud máte rádi filmy, budete nadšení. Ale není to jenom režie. Scénář filmu je naprosto dokonalý a Tarantino jej psal pět let!

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist