To Kapitola 2 (2019)


it-chapter-2-1

IT Chapter 2, USA/Kanada, režie: Andy Muschietti, scénář: Gary Dauberman podle románu Stephena Kinga, hudba: Benjamin Wallfish, kamera: Checco Varese, střih: Jason Balantine, hrají: Jessica Chastain, James McAvoy, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan, James Ransone, Andy Bean, Jaeden Martell, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lilis, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer, Wyatt Olef, Teach Grant a Bill Skarsgaard jako Pennywise

169 minut, 2.39:1, ARRI Alexa Mini, ARRI Alexa SXT a ARRI Alexa XT, barevný

Film:

Je polovina první dekády nového milénia, cca 2006. Uběhlo 27 let od události první kapitoly To. Nacházíme se v městě Derry, kde už parta Zoufalců dávno nebydlí. Tedy až na jednoho. Mike Hanlon (Isaiah Mustafa) se v Derry zasekl, přestože si sliboval, že zmizí na Floridu. Místo toho se zabýval hledáním informací o přízraku z dětství klaunu Pennywiseovi, který má dost dobře prsty v dost brutálním lynči mladého homosexuálního páru.

Mike po zhlédnutí krvavé lázně a vznáčejících se červených balónků obvolá staré kamarády z party, kteří ovšem už mezitím z města vypadli. Z Billa (James McAvoy) se stal úspěšný spisovatel a scenárista pro Hollywood, Beverly (Jessica Chastain) úspěšně podniká s manželem, Richie (Bill Hader) je stand-up komik, Ben (Jay Ryan) je mág v realitách, Eddie dělá v pojišťovnictví a Stanley (Andy Bean) se oženil a žije poklidným způsobem života. Nikdo nemá z telefonátu od Mikea radost. Brzy si totiž mají vzpomenout, na co tenkrát přísahali a proč mají jizvy na dlani. Tím důvodem je pochopitelně klaun Pennywise (Bill Skarsgaard), pradávné zlo sužující město.

it-chapter-2-2

Stephen King před třemi dekádami sepsal příběh a jeho filmová adaptace z roku 2017 se stala nejvýdělečnějším horrorem filmové historie. King neskrýval své nadšení a v druhém dílu si dokonce střihl docela pěknou epizodní roličku, která diváky jistě pobaví.

Jak jsem psal posledně, knihu To jsem četl, a to v době kdy jsem Kinga hltal zdaleka nejvíc, tedy někdy kolem svých šestnácti, což je už přes dvacet let. Musím ale říct, že už při čtení jsem si představoval opravdu velmi silný vizuální zážitek a zejména druhá část knihy mě naprosto fascinovala. Dospělá část je v knize podstatně zajímavější, rozehranější a více psychologická. Vzpomínám na velmi temnou atmosféru. Druhá kapitola filmu je ovšem jiná. Má blíž k atmosféře prvního dílu a ačkoli se na pozici hlavního kameramana objevil nový filmař Checco Varese, nikterak to nevadí. Ačkoli je Derry v mých představách město naprosto jiné, tady je to Toronto. Podstatné ale je, jaký je film. Jedním slovem. Brilantní.

it-chapter-2-3

Film je samozřejmě vždy jiný, než kniha, ale druhá polovina románu, kterou film zpracovává podle mého soudu scénář adaptuje výrazně volněji, ale drží se všeho podstatného a nepřidává rušivé elementy, naopak rozehrává řadu zcela nových motivů. Je také dobré zmínit, že filmaři posunuli děj z roku 1983 do roku cca 2006 nebo 2007.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist