Vzpoura žen (1939)


destry_1

Destry Rides Again, USA, režie: Goerge Marshall, scénář: Felix Jackson, Gertrude Purcelle, Henry Myers podle románu Maxe Branda, kamera: Hall Mohr, hudba: Frank Skinner, hrají: Marlene Dietrich, James Stewart, Charles Winninger, Mischa Auer

 

95 minut, 1.37:1, 35 mm, černobílý

 

1996 – Film vybrán do Národního ochranného programu filmového dědictví USA

 

Film:

Majitel salloonu Kent (Brian Donlevy) je utajeným vládcem městečka Bottleneck na starém dobrém divokém západě. Jeho esem v rukávu je krásná plavovláska Frenchy (Marlene Dietrich). Kent se zbaví šerifa a jako náhradu za něj najde vykaleného štamgasta ze svého salloonu Dimsdalea (Charles Winninger). S čím ovšem nepočítá je, že Dimsdale vezme svůj úkol zodpovědně a jako svého zástupce si vybere Destryho (James Stewart). Destry je hrdina, který má odpor ke zbraním, ale oplývá přirozenou autoritou a zároveň má slabost pro Frenchy. Dokáže Destry zastavit Kenta? Zamiluje se Frenchy i naivního Destryho? Bude happy end?

 

Vzpoura žen je satirou na konvence typicky mužského žánru a samozřejmě velkolepý comeback Marlene Dietrich (Norimberský proces, Dotek zla, Svědek obžaloby, Modrý anděl,Šanghajský expres, Tréma), který se jí povedl po řadě propadáků. Diváci stáli zástupy ve frontě, aby viděli její pěvecká čísla včetně legendární bitky v salloonu, která je dodnes jedním slovem dokonalá. Marlene Dietrich zde podává geniální komediálně pěvecký výkon a ve srovnání se ztrápenou Lady Gaga v nepodařeném uměleckém propadáku Star Is Born dokazuje, že někdo umí a někdo je holt jen výplod dobrého marketingu.

destry_2

Není veřejným tajemstvím, že mezi Jamesem Stewartem (Muž, který věděl příliš mnoho, Anatomie vraždy, Život je krásný, Vertigo) a Marlene Dietrich jiskra zrovna nepřeskočila. Berlínskou hvězdu s českým manželem vytáčel Stewartův ležérní herecký styl a zejména špatná výslovnost. Doslova o něm řekla:,,Ten chlap mluví a přitom se pořád ptá, připadá mi, jako by pořád hledal jednu botu.“

 

Vzpoura žen byla komerční megahit a z Jamese Stewarta udělala hvězdu první velikosti. Objektivně je to nepřiznaný předobraz podstatné části české komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera a Frenchy je vzor pro postavu arizonské pěnice Tornáda Lou, stejně jako Destry je předobraz Limonádového Joea. Ty podobnosti jsou velice zásadní a hodně bych se divil, kdyby tento film pan Brdečka neznal.

destry_3

Vzpoura žen není čistokrevnou parodií, je to spíš komedie/drama a je to film docela zásadní, protože filmy jako Cat Ballou s Jane Fonda nebo Bláznivá sedla Mela Brookse by měly jistě větší problém s důvěrou studií, kdyby zrovna Vzpoura žen nebyla megahitem. Románová předloha Maxe Branda je v této verzi velice volná. Hollywood jí natočil pro jistotu hned třikrát, poprvé s Tomem Mixem a později ještě v roce 1954 s Audiem Murphym, ale právě tento film s dvojicí Dietrich Stewart je respektovanou klasikou.

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

http://www.emovieposter.com/online/byu/20130423images/1sh_Destry

Přidat komentář

TOPlist