Elysium (2013)


elysium 3

USA 2013, režie a scénář: Neill Blomkamp, hudba: Ryan Amon, kamera: Trent Opaloch, střih: Juliane Clarke, Lee Smith, hrají: Matt Damon, Sharlto Copley, Jodie Foster, Wagner Moura, Alice Braga, William Fichtner, Diego Luna

109 minut, 2.35:1, RED Epic, barevný

Film:

Píše se rok 2159. Na kosmické stanici Elysium žijí jen bohatí lidé s téměř neomezenými možnostmi – bez potíží se uzdraví ze závažných chorob a úrazů jako leukémie nebo ustřelený obličej brokovnicí a užívají si čistého a luxusního života. Oproti tomu na přelidněné a vlastně ,,vybydlené“ Zemi žije ta většina. Každý by se pochopitelně rád dostal do vysněného Elysia, které má ovšem už své vlastní zákony a přísnou imigrační politiku chráněnou politickou suitou předznamenávající Donalda Trumpa. A pak je tu Max (Matt Damon), který se zoufale potřebuje dostat na Elysium, aby si jednak zachránil život a druhak, aby nastolil rovnováhu.

elysium

Režisér Neill Blomkamp natočil v roce 2009 vysoce ceněný kultovní snímek District 9 a od té doby je v hledáčku filmových fanoušků, ale troufám si tvrdit i filmových recenzentů a kritiků. Ukazuje se, že Blomkamp je vynikající autor, tvůrce chytrých sci-fi, který má stejné přednosti jako solitéři Ridley Scott, James Cameron a je bezesporu divácky vstřícnější než Dennis Villeneuve.

elysium1

Je celkem pochopitelné, že Blomkampova kariéra v Hollywoodu v současnosti není nic moc. Všichni tři jmenovaní, zvláště ten první, Blomkampa docela blokuje v rozletu díky jeho odmítnutí pátého Vetřelce a Chappie bodoval všude jinde, než na americkém trhu. Villeneuve byl s filmem Blade Runner 2049  ve stejné situaci, ale je starší a zkušenější a Scotta poslal do háje a bylo vymalováno. Blomkamp se navíc nikterak netají tím, že Hollywoodem a jeho hvězdami pohrdá. Ukázalo se, že Matt Damon je dostatečně nohama na zemi, aby se s ním nekompromisní filmař z Jihoafrické republiky domluvil a Jodie Foster ukázala režisérovi rozhodně také svou vlídnou tvář bez hvězdných manýr.

Tam, kde jiní režiséři žánru sci-fi potřebují dobré a špatné mimozemšťany, vetřelce a nové technologie, si Blomkamp vystačí s modernizovanými stroji současnosti, roboty, droidy a lidmi. Inspirace je zjevná, Langova geniální utopická sci-fi Metropolis a jisté reference bychom nalezli i v originálním šedesátkovém seriálovém Star Treku a samozřejmě v Carpenterově kultovní klasice Útěk z New Yorku. (pozn. redakce) Ostatně nejen Blomkamp by měl Carpenterovi poslat bednu kvalitního jihoafrického vína, protože Carpenter docela sejmul na domácí půdě Luca Bessona, když ho zažaloval za loupež jeho díla pro tento film.

elysium 4

Ty „dobré, chudé a nemocné“ zastupuje ještě Maxova přítelkyně Frey (Alice Braga), její dcera, nejlepší kámoš Julio (Diego Luna) a částečně i gangster Spider, pořádající nelegální lety na Elysium, důvěryhodně zahraný Wagnerem Mourou, známým z brazilské kultovní série Elitní jednotka a hitové série Netflixu Narcos, kde si střihnul samotného Pabla Escobara.

Ještě šťavnatější jsou záporní hrdinové – tedy ti zlí, bohatí a zdraví. A to jak záměrně bezkrevná velitelka obrany Elysia Delacourt (Jodie Foster), která výrazně připomíná šéfku mezinárodního měnového fondu, tak škrobený hnusák šéf továrny John Carlyle (William Fichtner) létající ve vesmírné lodi značky Bugatti. Ten si roli užíval natolik, že vymyslel i tu příšernou hlášku, kterou slabší jedinci nerozdýchali:,,Nedýchejte na mě, zakryjte si ústa.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist