Hitchcockova nejoblíbenější blondýna Grace Kelly

Grace Kelly, filmová hvězda a posléze monacká princezna měla sice kariéru u filmu krátkou, ale hned čtyřikrát se trefila do černého. Pojďme si jí připomenout.

to-catch-a-thief_1

Grace Kelly, vlastním jménem Grace Patricia Kelly a od roku 1956 princezna Grace monacká se narodila ve Philadelphii v roce 1929 a zemřela v roce 1982 v Monaku na následky autonehody, poté co zřejmě utrpěla infarkt za volantem. Hrála významné role pouze v jedenácti filmech a v roce 1956 se vdala za Rainiera III, prince z Monaka, který jí filmovat zakázal. O jejím životě vznikl film Grace s Nicole Kidman, který ale rodina monackých šlechticů bojkotuje jako smyšlený.

v_prave_poledne

První snímek, který si s touto hvězdou připomeneme je legendární western V pravé poledne z roku 1952, kde hrála po boku legendárního Garyho Coopera, jenž se tímto filmem vrátil po čase na výsluní filmařského zájmu. Šerif Will Kane (Gary Cooper) se chce po svatbě s Amy (Grace Kelly) vzdát své hvězdy. Právě toho dne má však v pravé poledne přijet do města muž, kterého Kane poslal za mříže, aby si s ním vyřídil účty. Kanea tak čeká perný den, protože dochází ke konfliktům, nikdo ve městě mu nechce pomoci a Amy chce, aby utekl.

Snímek režíroval původem rakouský rodák Fred Zinneman, který natočil krásné filmy jako Odtud až na věčnost nebo slavné drama Den pro Šakala. Zinneman byl najatým profesionálem a o jeho skutečném podílu na filmu panuje řada legend a mýtů. Traduje se, že film byl dost přetáčený kvůli špatným výsledkům testovacích projekcí a investor snímku prý inicioval přetočení několika scén, aby Cooper vypadal drsněji. Zatímco scenárista tyto legendy popírá, pak střihač je potvrzuje. Zinneman byl každopádně za režii nominovaný na Oskara.

okno_do_dvora_1

Už o dva roky si ji vyhlédl do filmu Alfred Hitchcock, který se do chladné blondýnky okamžitě zadíval, k nelibosti své manželky. V roce 1954 byly do kin uvedeny hned dva jejich společné filmy. Tím prvním je Okno do dvora (Rear Window), které je dodnes pravděpodobně největší pocta voyeurismu v dějinách kinematografie. Fotograf L.B. Jeffries (James Stewart) je díky zlomené noze nucen zůstat v klidu ve svém pokoji, kam za ním chodí jeho lepší polovička Lisa (Grace Kelly). Ve chvílích nudy pozoruje dalekohledem čilý ruch velkého činžovního domu, kde žije. Jednoho dne je ale přesvědčen, že jeho soused zavraždil svou ženu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist