Jiří Trnka se dočkal celovečerního dokumentu

Předposlední den letošního roku si připomeneme padesáté výročí úmrtí jednoho z českých nejvšestrannějších umělců, Jiřího Trnky (24. 2. 1912 – 30. 12. 1969). Tuto vpravdě renesanční osobnost si budou moci připomenout také diváci v českých kinech. 28. listopadu bude mít premiéru celovečerní dokumentární film Jiří Trnka: Nalezený přítel, který vznikl v česko-francouzské koprodukci a stojí za ním tvůrci Joël Farges a Tereza Brdečková.

plakát k filmu

plakát k filmu

Filmový dokument Jiří Trnka: Nalezený přítel je vyprávěn pohledem francouzského režiséra, který pátrá po osudu Jiřího Trnky, autora filmů jeho dětství, které viděl ve Francii jako malý v kině, které promítalo východoevropskou animaci. Při svých cestách do Československa se později seznámil s Terezou Brdečkovou a společně se snaží nalézt odpověď na otázku, kdo byl Jiří Trnka. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem až k jeho konfliktu s komunistickým režimem na sklonku života.

Zatímco vznikají dokumenty o lidech, jejichž přínos společnosti je velmi sporný, pak osobnost Jiřího Trnky si připomenutí rozhodně zaslouží. Nestor nejen české animace, ale samozřejmě i celého dětského filmu, protože i tvůrci hraných filmů za ním chodili pro radu. Trnka byl člověk s pevným morálním postojem, zastával se mladších kolegů ve sporech se státním aparátem při vyplácení tantiémů, byl nejlepší kamarád Jana Wericha, mentor Oty Hofmana a Milana Vošmika a třeba z příšerného komunisty Zdeňka Nejedlého, přezdívaného hovnožrout kvůli jeho psychické úchylce pojídaní lidských výkalů, kvůli kterým byl hospitalizovaný na psychiatrii, měl celkem oprávněný vítr.

Výjimečnost Jiřího Trnky je možné v dokumentu představit, ale bez jeho tvorby nebo pouze v jejích ukázkách je to obtížné. Proto budou mít kina díky spolupráci distributora s Národním filmovým archivem příležitost tento snímek promítat i s jedním ze dvou výjimečných Trnkových krátkých filmů. K projekci dokumentu si budou moci vybrat a objednat buď kreslený film Pérák a SS z Trnkových začátků nebo jeho vrcholné dílo, loutkový snímek Ruka z roku 1965.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

O Jiřím Trnkovi si více přečtěte v naší knize Česká animovaná klasika.

ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Přidat komentář

TOPlist