Joker (2019)


joker

USA/Kanada, režie: Todd Phillips, scénář: Todd Phillips, Scott Silver podle postav Boba Kanea, Billa Fingera a Jerryho Robinsona, hudba: Hildur Gudnadóttir, kamera: Lawrence Sher, střih: Jeff Groth, hrají: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz, Brett Cullen

122 minut, barevný

MFF v Benátkách – Zlatý lev za nejlepší film

Film:

Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se živí jako klaun. Občas vypomůže před krachujícím obchodem s cedulí, kde nabízí bláznivé výprodejové ceny a nebo hraje pro nemocné děti divadýlko jako zdravotní klaun. Žije se svou nemocnou matkou, která ho nutí posílat dopisy starému Waynovi, pro kterého třicet let pracovala a je si jistá, že jí ani jejího synka nenechá v bryndě. Podmínky, ve kterých žijí mají totiž k miliardářskému životnímu stylu Waynových hodně daleko.

Arthur sní o tom, že se bude živit jako stand-up komik. Jeho matka má na to ale poněkud jiný názor:,,Arthure, k tomu potřebuješ být vtipný.“ Arthur si ale myslí, že vtipný je. Asi. Jednoho dne je Arthur (hned v úvodu filmu) opravdu ošklivě zmlácen výrostky, kteří ho zesměšní a zničí ceduli, kterou potřebuje do práce. Nikdo mu ale moc nevěří. Kdo by mlátil klauna a navíc kvůli ceduli?
Arthurův kolega v práci mu na ochranu nabídne nelegální osmatřicítku na obranu. Arthur si jí vezme a jakoby se v něm něco zlomilo. Když ho napadnou podruhé, mačká spoušť. A pak se dozví něco, co mu změní život. A víc už ani ťuk.

joker_2

Pokud by se tento film nejmenoval Joker, mohl by se jmenovat Network 2 (zde originál Network) nebo Taxikář: Nová generace (Taxikář) nebo Francouzská spojka 2 (Francouzská spojka). Tvůrci vzali nejslavnější filmy sedmdesátých let a v jejich geniálním stylu natočili psychologické drama s vynikajícím půlhodinovým komiksovým závěrem. Je tedy pravda, že pokud se budete hlouběji zamýšlet nad charakterizací Jokera zjistíte, že to nedává vůbec smysl, ale klobouk dolů před tvůrci, při sledování filmu nad přemýšlením o filmu nebudete mít vůbec čas. Ano, tak dobrý totiž Joker je.

Todd Phillips, který proslul huličskou trilogií Pařba ve Vegas a na kontě má opravdu spoustu prachů, na úrovni řekněme majitele slušně prosperující české fabriky s tisícovkou zaměstnanců, se objektivně rozhodl vyždímat něco z comicsového universa DC Comics. Pomohl mu hodně jeho kámoš Bradley Cooper, který to celé produkoval a ten přemluvil navíc Roberta De Nira, aby si střihl zřejmě jednu z nejnormálnějších a nejkladnějších rolí v jeho kariéře. Tento film nikdo moc nečekal, vyjma šéfů Warner Bros, kterým, se od počátku líbil, navzdory kritickému hlasu Jareda Leta, jenž si představoval že on bude Joker i po Suicide Squad. Ten se jistě ještě ozve. Jeho dnešní komentář, že necítí žádnou zášť vůči Joaquinu Phoenixovi je upřímný asi jako předvolební slib Andreje Babiše, že zlevní pivo.

joker_3

Ještě před tím, než se dostaneme k Joaquinu Phoenixovi se ale podívejme ještě, co je Joker vlastně za film. Předně. Není to comics. Tento film má původní scénář a nikdy comicsem nebyl. Postava Arthura Flecka nutně nemusí být Joker a miliardář Wayne by se mohl jmenovat Johnson a nic by se nezměnilo. Ke sledování tohoto filmu tedy absolutně nepotřebujete vědět nic. To je příjemná změna a důvod, proč nechodím do kina na nic od Marvelu, co má římskou číslici v názvu nebo navazuje na Avengers. Shoduji se v tomto s Martinem Scorsesem, že marvelovky nejsou filmy. To je prostě jen pop cornová a hračkářská záležitost.

Joker je psychologické drama, které je mnohem podobnější filmu Nikdys nebyl Joaquina Phoenixe než DC filmu Aquaman. A to je právě ta anarchie. Ono se totiž tomuto filmu dá vytknout jen máloco. Scénář? Ne. Dramatický oblouk? Nepamatuji se, že by byla v Hollywoodu promyšlenější figura než Arthur Fleck. Kamera? Bože. Tam jsou záběry z Rockyho i Vymítače ďábla a naprosto perfektní. Akce? OK. Té tam moc není. Joker je psychologické drama, kde se toho vlastně moc akčního neděje, tudíž to není thriller, ale poctivé psychologické drama. Z diváka režisér ždíme emoce poněkud sofistikovanějšími způsoby, než zběsilou akcí.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist