Kopytem sem, kopytem tam (1989)


kopyto_1

Československo, režie: Věra Chytilová, scénář: Pavel Škapík, Věra Chytilová podle námětu Pavla Škapíka, kamera: Jaroslav Brabec, střih: Ivana Kačírková, hudba: Jiří Chlumecký a Jiří Veselý, hrají: Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Chantal Poullain, Ivana Kuntová, Tereza Kučerová, Barbora Dlouhá, Renata Beccerová

 

129 minut, 35 mm, barevný

 

MFF v Moskvě – nejlepší film, Cena filmového klubu (PROK) – Bota Charlieho Chaplina

 

Film:

 

Kopytem sem kopytem tam, po deváté minul druhé den. Kopytem tam kopytem sem, odrazy zrcadel ve slunci hoří. Mé srdce z rámu těla kráká ven a večer jde vzhůru mé čelo v řadě. A povel Hrad! Můj povel Směr! Zapomněl deváté přes druhý den. A bubny keře vnímá silný tón. Kopytami bijí nerozum, kopytem sem kopytem tam. Činely voní v grotesce noci mé smrti jediné tympány řvou. Kopytem tam a kopytem sem. A stezkou prodírá se s kolem kolem Vydřího potoka Florian Targonelli. Čepice vyztužená nad mysl a rozum v poskoku malé radosti. Radost tvá malá víla nepokoje. A já padám oslněn její černí. Kopytami bijí nerozum.báseň Divadla Sklep, která dala název filmu.

kopyto_2

Třicátníci kontrolor Pepe (Tomáš Hanák), veterinář Dědek (Milan Šteindler) a provozní František (David Vávra) si užívají života. Láska je pro ně jen sex a tak střídají ženy, které jsou stejného ražení: extravagantní Jiřina (Tereza Kučerová), Františkova rozverná kolegyně Jana (Barbora Dlouhá), mondénní zootechnička Hanka (Renata Beccerová). Večery všichni tráví v restauracích a barech. Peníze jim nechybí, Pepe při kontrolách v restauračních zařízeních vždy inkasuje pár starých dobrých komunistických tisícovek jako úplatky.

 

Na karlovarské kolonádě spatří Pepe krásnou Francouzsku (Chantal Poullain) a svede ji. Později na horách se Pepe zase seznámí s Petrou (Ivana Kuntová). Tu však otec dobře hlídá a tak nakonec dívka uteče z domova za Pepem. Při návratu z hor se Pepemu udělá špatně a musí do nemocnice na pozorování. To co se jevilo jako pouhá únava se nakonec ukazuje jako vážný problém pro všechny.

kopyto_3

S námětem filmu přišel za Věrou Chytilovou (Dědictví aneb kurvahošigutntag) Pavel Škapík, která shodou okolností v té době obdivovala výstřední kousky avantgardního uskupení Sklep. Chytilová tehdy požádala Sklepáky, aby jí napsaly nějaké náměty, ze kterých si nakonec nevybrala, ale Škapíkova představa filmu o generační výpovědi v osmdesátkách zletilosti dosahující generace jí zaujala. Šteindler s Vávrou řekli okamžitě ano.

 

Kdo natáčet nechtěl být Tomáš Hanák, a to z docela bizarního důvodu. Jeho velkým kamarádem byl tehdy začínající režisér Tomáš Vorel, který si Hanáka usurpoval pro sebe. Chytilová si celkem po právu poťukala na čelo a řekla Vorlovi, že nemůže mít herce jenom pro sebe. Fassbinder by jí tedy samozřejmě oponoval, stejně jako Vorel. Hanák nakonec souhlasil a dobře udělal. Kopytem sem kopytem tam je totiž objektivně jeho životní role.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist