Kostnice (1970)

V dnešním vydání rubriky Krátce řečeno se podíváme na vynikající krátkometrážní snímek Jana Švankmajera z roku 1970.

03

Film jsem nedávno náhodou objevil v i-vysílání České televize a náramně jsem se u něj pobavil. Jelikož ho někdo nahrál na youtube, tak si ho můžete zdarma přehrát v závěru článku na tomto americkém serveru. Švankmajerova černobílá obrazová koláž zachycuje místo, které je samo o sobě dost surrealistické a které nebylo třeba zvlášť filmařsky dotvářet k tomu, aby diváci zažívali nefalšovanou hrůzu – kostnici v kostele Všech Svatých v Sedlci u Kutné Hory, založenou roku 1870. Mimochodem od těchto dnů tam platí zákaz selfíček!

Jan Švankmajer při natáčení Otesánka, foto: Athanor a Arbor Vitae

Jan Švankmajer při natáčení Otesánka, foto: Athanor a Arbor Vitae

Sedmdesát tisíc lidských koster, většinou obětí epidemie černého moru z roku 1318, upravených řezbářem Františkem Rintem do zvláštních ornamentů, lustrů atd. se ve filmu objevuje v ironickém kontrapunktu s komentářem průvodkyně mimo obraz, který byl pořízen při návštěvě dětí, a filmu tak dodává ještě větší surrealistický nádech s prvky nádherného českého suchého humoru.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ


KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

Přidat komentář

TOPlist