Nejlepší filmy o cestování časem (rozšířená verze)

Nesmíš šlápnout na toho motýla nebo se zhroutí celý svět, tak jak ho známe. Ale co když do toho budou promlouvat opice nebo snad servírka z klubu TechNoir? V dnešním průvodci filmem se vydáme na cestu časem.

B

X-Men: Budoucí minulost z roku 2014 se stala komerčním hitem a drží se hodně vysoko mezi nejlépe hodnocenými filmy na imdb.com. Tématem této filmové epizody je cestování časem a otázka je položená naprosto jasně. Jak se s cestováním časem vypořádali filmaři v minulosti?

Cesta do pravěku (1955)

Geniálně si pocestoval v čase se svými kluky Karel Zeman ve výtvarně geniální Cestě do pravěku. Žádné složité konstrukce však od Zemana nečekejte, protože se pohybujeme v bezpečných vodách dětského snímku. Chce to jen sehnat pořádnou pramici a vydat se proti proudu řeky času. A pak, že je cestování časem složité!

TimeMachine_movie

V roce 1960 poprvé a nejlépe převedl na plátno román H.G.Wellse Stroj času režisér George Pal. Film natočený ve skvělých teplých barvách Metrocoloru začíná ve viktoriánské Anglii, přesouvá se přes válkami sužované dvacáté století až po vzdálenou budoucnost ovládanou dvěma třídami Morlocky a Eloi. Film je typickým produktem své doby, ostatně stejně jako každé sci-fi reagující na žhavou současnost. Samozřejmě, že s dnešními CGI efekty se film srovnávat nemůže, ale jako sympatické retro má své přednosti.

terminator3

Zásadním milníkem v žánru sci-fi je Terminátor (1984) Jamese Camerona, který vychází z díla slavného spisovatele Harlana Ellisona. Kyborg vypadající jako člověk (Arnold Schwarzenegger) je vyslán armádou strojů z budoucnosti, aby zlikvidoval matku povstalců jistou Sarah Connor (Linda Hamilton). Povstalci však do stejné doby vysílají svého muže, bojovníka Reese (Michael Biehn), aby jí ochránil za každou cenu. Píše se rok 1984. Sarah Connor je typ holky od vedle, která nemá příliš velké štěstí na lásku a když sleduje ve zprávách, že někdo vraždí ženy s jejím jménem na náladě jí to rozhodně nepřidá. Podrobnější pojednání o filmu si můžete přečíst na tomto odkazu našeho magazínu. Cameron se vrátil ještě trochu důkladněji v roce 1991 v druhém a neméně slavném pokračování, které díky špičkovým efektům a rozpracovaném příběhu s filozofickým poselstvím uhranul diváky i kritiky.

Nejslavnější trikové filmy

Ve stejném čase jako jednička Terminátora odstartoval skvělou sérii Návrat do budoucnosti vynikající režisér Robert Zemeckis. V prvním dobrodružství se hlavní hrdina Marty McFly (Michael J. Fox) vrátí časem do minulosti a musí čelit zamilování se vlastní matky do svého budoucího ,,já“. Dále se musí postavit dementním agresivním puberťákům a pochopitelně vše nastavit tak, aby se mohl vrátit zpět do budoucnosti. Zábavný retrofilm podpořený převratnými speciálními vizuálními efekty se ukázal jako Zemeckisův kariérní triumf.

Ostatní díly nelze oddělovat. Byly natočeny pro sezónu 1989 a 1990 a druhý díl plynule přechází do budoucnosti, zatímco druhý se stane parodií na westerny. Svižná akce pro teenagery, kvalitní herecké obsazení, svižné vtípky a geniální soundtrack Alana Silvestriho jsou hlavními atributy této legendární Zemeckisovy trilogie.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist