Nejzajímavější duchařské horrory

Když se povede duchařský horror je to malý svátek. Poslední dobou tedy nejlepší duchařiny produkuje televize (již brzy The Haunting of Hill House Mikea Flanagana), ale v minulosti se urodily pro kina opravdové klenoty. Následující článek rozhodně není určen čtenářům do 15 let!

V rámci tématu jsme napsali na Realfilmu již tuto sérii článků Osvícení, Teď se nedívej, Kruh, The Haunting.

Jméno Trumana Capoteho vám jistě není neznámé. Právě Capote se podílel na psaní scénáře k jednomu z nejděsivějších filmů, který byl kdy natočen. Prvním filmem dnešního průvodce je hrůzostrašný snímek Neviňátka (The Innocents, 1961), který je neuvěřitelně strašidelný i 40 let po svém natočení. Citlivá a vnímavá žena (Deborah KerrČerný narcis, Král a já) nastupuje na místo guvernantky dvou zdánlivě nevinných dětí žijících na rozsáhlém gotickém panství. Postupně nabývá přesvědčení, že její svěřence posedli perverzní duchové mrtvých členů služebnictva, kteří se i jí stále častěji zjevují.

Je možné, že jste se u filmu děsili při jeho projekci na MFF v Karlových Varech nebo jinou cestou. Každopádně film je adaptací slavného autora duchařských příběhů (anglicky samostatný žánr – ghost story, pozn. redakce) Henryho Jamese Utažení šroubu (The Turn of the Screw). Tvůrci Ženy v černém (v průvodci dále) se inspirovali zejména legendárním černěním filmových políček, které vznikalo pochopitelně ještě pěkně postaru bez CGI. Na filmu má také lví podíl skvělá zvuková stopa, která operuje se zesílenými zvuky z přírody – dunění větru nebo hučení v travnatých porostech.

Film, který musí obdivovat každý režisér s ambicemi v horrorovém žánru je zcela pochopitelně The Haunting (1963), jehož posledních 10 minut patří mezi nejděsivější okamžiky světové kinematografie, a to nepřeháním. Po zhlédnutí okamžitě poznáte inspiraci legendární série Evil Dead Sama Raimiho. Více o filmu na tomto odkazu The Haunting.

Záhadný dům Hill House před osmdesáti lety postavil krutý Hugh Crane. Od té doby se dům stal svědkem záhadných úmrtí několika žen…V současnosti se připravuje již druhá série televizní verze Mikea Flanagana, kterou na Realfilmu představíme již příští týden.

Poltergeist II

Poltergeist II

Myslíte si, že Paranormal Activity je originální koncept? Ale kdeže. Již v roce 1982 přišel Steven Spielberg s konceptem prokletého strašidelného domku na předměstí, kde se zdánlivě první hodinu nic neděje, aby vše vygradovalo ve finále, kde napětím zapomenete dýchat. Někteří již možná víte, že se jedná o film Poltergeist a na režijní sesli seděl Tobe Hooper (Texaský masakr motorovou pilou). Zlí jazykové tvrdí, že Spielberg řadu scén režíroval sám. Každopádně film velmi rychle získal nálepku prokletého projektu. Hooper v té době začínal objektivně ztrácet tvůrčí schopnosti a měnil se v komerčního rutinéra a Dominique Dunn, která hraje ve filmu vedlejší roli byla zavražděna. Aktuální remake se Samem Rockwellem, který se snažil něco vytáhnout z úspěchu filmů o manželech Warrenových ze série The Conjuring (V zajetí démonů 2) ovšem dopadl jen na půl cesty. Originál a dokonce i jeho pokračování z osmdesátých let byste však neměli minout.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist