Několik skvělých kostýmů z filmů Šasek a královna

Simona Rybáková vytvořila společně s Terezou Kučerovou mimořádně skvělé kostýmy pro film Šašek a královna dvou výrazných autorů – režisérky Věry Chytilové a herce a dramatika Bolka Polívky.

sasek_1

Osmdesátá léta v československém filmu přinesly objektivně řadu filmů, které by jinak neměly šanci vzniknout. Buď z důvodů politických, ale zejména ekonomických. Film Šašek a královna je spíš experimentální hříčkou, než klasickým filmem, ale má jednu obrovskou přednost. Skvělé kostýmy Simony Rybákové. Spoluautorkou kostýmů byla Tereza Kučerová, dcera režisérky Věry Chytilové (Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb kurvahošigutntag). Simoně Rybákové bylo na její první velké práci pro film třiadvacet let a výsledek je dodnes velice přesvědčivý.

sasek_2

V rozhovoru pro novinky.cz Simona Rybáková sdělila ke vzniku filmu: ,,To už jsem rok studovala na vysoké textil a realizovala se v BJ Křeč. Před prázdninami za mnou přišla s nabídkou spolupráce Tereza Kučerová. Ona měla za sebou film Faunovo velmi pozdní odpoledne, já čtyři roky praxe na Barrandově. Přes léto jsme v tandemu kostýmy vymyslely a zrealizovaly. Film uspěl a otevřel nám dveře k dalším projektům.“

sasek_3

Film je experimentální hříčkou, která bude běžnému divákovi navždy vzdálená, to al neznamená, že by film neměl své diváky. Zatímco v roce 1988 bylo poselství filmu zjevné a v zahraničí jej správně pochopili jako studii sadomasochistického vztahu, který inspiroval již mnoho filmařů. Opakovaně se k němu vrací ve své tvorbě Roman Polanski třeba filmy Hořký měsíc nebo Venuše v kožichu.

 

ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Přidat komentář

TOPlist