Rédl (2018)


redl_1

Česko, režie: Jan Hřebejk, scénář: Miro Šifra, kamera: Martin Šácha, hrají: Ondřej Sokol, David Novotný, Martin Hofmann, Martin Pechlát, Petra Hřebíková, Martin Pechlát, Roman Polák

 

4 epizody – Prokurátor (73 minut), Komu se dá věřit ? (70 minut), Ivana (67 minut), Děs (69 minut), barevný

 

Série:

 

Čtyřdílný seriál odkrývá kriminální pozadí podivného příběhu organizovaného zločinu v porevolučním Československu, který se odehrává na Děčínsku. Komu lze vůbec ještě věřit? Československo v roce 1992 – teprve nedávno padl komunistický režim a sovětská okupační armáda se ve spěchu po železnici stahuje zpět do východní Evropy. Vagony odjíždějící ze země jsou napěchovány zbraněmi, náhradními díly, municí a dalšími cennými věcmi.

redl_2

Dva mladí studenti, testující nový železniční sledovací systém, zjišťují, že některé sovětské vagony se cestou na východ v evidenci nepochopitelně ztrácejí. Oba muži se rozhodnou přijít problému na kloub. O několik dní později je jeden z nich nalezen mrtvý a druhý je pravděpodobně na útěku. Nadpraporčík Roman Rédl (Ondřej Sokol) se s týmem vyšetřovatelů snaží přijít na to, co bylo důvodem k vraždě a kam až sahají nitky zločinu, který možná překračuje hranice Československa až někam daleko na východ.

redl_3

Musím říct, že jsem první díl rozkoukal a vydržel s velkým sebezapřením, takže jsem další díl sledoval až s notným zpožděním. Ale jsem vlastně docela rád, že jsem se k Rédlovi vrátil, protože ačkoli se o něm říká, že je tam cítit nějaký severský styl, tak to ani náhodou. Zajímavá doba devadesátek, kterou jsem samozřejmě prožil, na mě udělala v Hřebejkově (Líbánky, Pelíšky, Kawasakiho růže) režii velice zajímavý dojem. A oceňuji i profesionalitu v rekvizitách a kostýmech, a to neříkám zdaleka jen kvůli tomu, že jednu z rekvizit v dost klíčové scéně vyráběl pro produkci můj bratr.

redl_4

Hlavní potíží byl pro mě Ondřej Sokol, který mi do titulní úlohy příliš neseděl a upřímně nechápu, proč ji hrál. Přitom postava Rédla byla autorem skutečně promyšlená. Postava vojenského prokurátora Romana Rédla je volně inspirována skutečnou historickou osobností, byť žijící před více než sto lety v dnes již neexistující rakousko-uherské monarchii – plukovníkem Alfredem Redlem, obávaným a nemilosrdným lovcem špiónů. Více naleznete v tomto článku na webu České televize – https://www.ceskatelevize.cz/porady/11021855592-redl/11836-redl-vs-redl/.

 

Herecky tak film pro mě táhnou neznámí slovenští herci a zejména vynikající duo Hofmann a Novotný, kteří ty estébáky a obchodníky se smrtí zahráli naprosto přesně. Na jednu stranu mohou vypadat směšně, ale to rozhodně nejsou.

redl_5

Seriálu nakonec trochu podrazil nohy úvod a bohužel naprosto směšná půlhodinka poslední epizody, kde měla zasáhnout dramaturgie. Doteď vlastně nevím, jak to skončilo, a podle ohlasů na kinobox.cz nejsem sám, a to je docela problém. Pokud ale někde úplně nefunguje scénář, zasahuje zkušená režie Jana Hřebejka, který celý tvar udržel pohromadě a v rámci jeho televizní kriminální tvorby je Rédl jeho bezesporu nejlepším počinem.

 

Pokud se ve tvorbě s Petrem Jarchovským omezil často na výborně zrežírované konverzačky u stolu, pak Rédl jako atmosférická detektivka dopadl opravdu slušně a při srovnání se současnou televizní kriminální tvorbou je Rédl hodně solidní nadprůměr v rámci veřejnoprávní tvorby ČT a ve srovnání s tvorbou komerčních televizí je to dost nedostižná meta.

Seriál je ke zhlédnutí na webu České televize.
PŘIJMĚTE POZVÁNÍ NA FESTIVAL 3 KINO

Středoevropská kinematografie zažívá renesanci a pražský festival 3 Kino představí zbrusu nové i retrospektivní snímky z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska a RealFilm.cz je mediálním partnerem.

MFF 3Kino

A určitě se podívejte na znělku na festival 3 Kino ve stylu filmu Pasáž režiséra Juraje Herze.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář

TOPlist