Slunovrat (2019)


midsommar_1

Midsommar, USA/Švédsko/Maďarsko, režie a scénář: Ari Aster, kamera: Pawel Pogorzelski, hudba: The Haxan Cloak, střih: Lucian Johnston, hrají: Florence Pugh, Jack Reynor, Vilhelm Blomgren, William Jackson Harper, Will Poulter, Ellora Torchia

147 minut (171 minut – režisérský střih), 2.0:1, Panavision Millennium DXL2, barevný

Film:

Horror Děsivé dědictví Ariho Astera diváky upřímně šokoval svými bizarními výjevy, vynikajícími hereckými výkony a zejména originálním scénářem. Nyní je tady jeho nový opus.

Vztah mladého amerického páru Dani (Florence Pugh) a Christiana (Jack Reynor) už dávno není o zamilovanosti. Ona je psycholožka, on je antropolog na doktorátu. A od prvního momentu víme, že jim to vážně neklape. Ona k tomu má dobrý důvod, protože její ségra v úvodních minutách oddělá sebe i své rodiče dost drsnou sebevraždou a on je doktorand na univerzitě, který před svými kámoši spíš nechce vypadat jako pitomec, že má za holku šprtku, magorku a stíhačku.

Christian by rád navštívil Švédsko kvůli dizertační práci. Jednou za devadesát let se totiž v odlehlé vesnici na severu Skandinávie koná slavnost ke Slunovratu. No, slavnost. Rituál. Dani, Christian a jeho kámoši přijmou nabídku na návštěvu slavnosti v domnění, že zapomenou na všední starosti a užijí si volno v exotické Evropě. V idylickém místě slunce nikdy nezapadá a zpočátku příjemní vesničané začínají veselku proměňovat v noční můru. Vezměte si pleny a něco pod zadek, přátelé, je tu téměř tříhodinová hrůza od dalšího nového mistra horroru Ariho Astera. A je to radost, že v dnešní době je tolik fantastických horrorových režisérů – Flanagan, Wan nebo Peele.

midsommar_2

Musím říct, že představa kempování s antropology a psycholožkou ve Skandinávii je pro mě osobně velmi vzdálená. Antropologů a sociologů moc neznám a vesměs to jsou lidé, bez urážky, lidé velice zahledění do sebe a svých pocitů. Podstatně více znám psychologů a psychiatrů. Společně jsou hodně bizarní kombinace, to vám povídám zcela bez obalu. Pokud jim dáte do rukou halucinogenní drogy, dáte je do extrémní situace může to být pro někoho noční můra a pro intelektuály hodně zvrhlá zábava.

Nemám rád sektářství, mám hrůzu s čarodějnictví, rituálů, obřadů a podobných věcí, respektive mám z nich hrůzu u plátna v kině, v reálném světě se s nima opravdu nepotkávám. Za nejděsivější filmy považuji právě ty čarodějnické (připomeňte si v tomto našem průvodci) a sektářské (třeba tyto – Půlnoční dítě, Kolonie). Na sektářských filmech mě děsí ta naprostá ztráta zdravého individuálního úsudku a fanatismus, ostatně nejsem členem žádné politické strany, organizace, policie, armády ani církve. Pokud bych si měl vybrat z kruhu, čtverce nebo trojúhelníku vyberu si trojúhelník. Psychologové už vědí, co tím chci říct.

slunovrat_3

Ve filmu je objektivně spousta klíčů pro diváky, aby postavy neměli moc rádi a nevadilo jim, že dopadnou blbě, všechny americké postavy ve Švédsku se od prvního momentu chovají naprosto dementně a porušují zákony nejen ty švédské, ale samozřejmě i ty americké. Ústřední pár ve filmu je navíc zahraný herci, se kterými bych nešel ani na pivo. No, dobře, s ní asi jo. Kdyby ti američtí studenti nebyli úplní trotlové, tak by od první minuty na té louce věděli, že mají utéct, ale na co bychom se pak ty dvě zbylé hodiny dívali, že? Měly je tyto náznaky varovat – folklórní tanečky, bílé sektářské hadry, drogy (ve Švédsku absolutně zakázané) a alkohol (ve Švédsku je částečná prohibice), vidiny vězněné dívky na kadibudce, kam by dobrovolně vlezl jen člověk po lobotomii a mnohé další pecky.

Mě to v žádném případě nevadí, jsme v horrorovém žánru a Aster zná jeho pravidla. A tentokrát kromě atmosféry Romana Polanského dává vzpomenout, že viděl i kultovní sedmdesátkový film Wicker Man, ne tu příšernou latrínu s Nicolasem Cagem a vzpomněl jsem si i na tento absolutně nedoceněný středověký horror Černá smrt s Seanem Beanem a Apocalypto Mela Gibsona, od kterého si vypůjčuje jednu z nejděsivějších scén filmu. A jinak má samozřejmě načtenou historickou antropologii ve středověké Evropě, včetně různých kreseb.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist