Útěk z New Yorku (1981)

John Carpenter - filmografie

Escape from New York, USA 1981, režie: John Carpenter, scénář: John Carpenter a Nick Castle, hudba: John Carpenter a Alan Howarth, kamera: Dean Cundey, George D. Dodge, střih: Todd Ramsay, hrají: Kurt Russell, Donald Pletence, Lee Van Clef, Ernest Borgnine, Isaac Hayes, Adrienne Barbeau, Harry Dean Stanton, Tom Atkins

99 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Je rok 1997 a svět stojí na pokraji atomové války. Rozhovory mezi Čínou, SSSR a USA mají této krizi zabránit. Když chce prezident USA (Donald Pleasence) odletět na plánovanou konferenci svým Air Force One je během letu napaden teroristy. Proto se katapultuje ve speciální kapsli, která přistane v New Yorku, jenž se ovšem dost změnil. New York je obýván těžkými zločinci a vyvrheli. Po zemětřesení se navíc oddělil od pevniny a tvoří ostrov ne nepodobný peklu na zemi.

Veškeré záchranné akce ztroskotaly a tak se armáda rozhodne vyslat tam vězně Snakea ,,Myslel jsem, že seš mrtvej“ Pliskenna (Kurt Russell), aby vysvobodil prezidenta. Má na to, jak jinak, obligátních 24 hodin jinak zemře, protože mu do žil vpustili smrtící virus, který deaktivují až s úspěšným zakončením mise. Plissken tak chtě nechtě vyráží na naprosto neuvěřitelnou jízdu, která je dodnes milována solidní skupinou fanoušků, mě nevyjímaje.

escape_2

První vysokorozpočtový snímek Johna Carpentera, který se těší v Západní Evropě a USA kultovní proslulosti u nás sice v kinech nikdy neběžel, ale přesto si myslím, že ho má řada z nás zafixovaný jako trhák z dětství díky pirátským kopiím s hlasem Ondřeje Hejmy. Komunisti sci-fi nesnášeli, což je docela vtipné, když v Sovětském svazu byl vědeckofantastický film uznávaný žánr. V Československu je tak nejvýznamnějším zástupcem dodnes Divoká planeta a Ikarie XB-1.

escape_3

John Carpenter si svůj první vysokorozpočtový film užil tak, že jím definoval celý žánr akční sci-fi. Přestože dobové kritiky film příliš nešetřily, čas ukázal, že právě tento film zub času jen tak neohlodá. Triky sice zestárly, ale přežil černý humor a nadčasovost, kterou jsme tenkrát rozhodně neviděli. Při pohledu na současnou mizérii ve světové politice, je tento film překvapivě dokonalý. Zároveň se film stal symbolem akčního sci-fi 80. let a společně s Terminátorem Jamese Camerona a Blade Runnerem Ridley Scotta patří k nejzajímavějším žánrovým titulům té dekády. Carpenter si navíc našel i svého pohrobka – Neila Marshalla (Centurion, Soudný den), který se v tomto žánru i pojetí vyloženě našel.

Kurt Russell zde bezesporu vytvořil naprosto ikonickou postavu a jeho Plissken cedí mezi zuby drsné hlášky, které v té době vyvolávaly hýkání v sále. Ale jen u někoho. Russel v maskáčových kalhotách a věčně naštvaném výrazu vyděsil i slušnou partu hipíků na place, kteří se mu raději klidili z cesty. Snake Plissken je mezi námi dodnes jeden z největších drsňáků sci-fi a plným právem. Scéna, kde sedí na židli a rozjímá s tím, že zřejmě tuhle misi nedokončí je skutečně ikonickou. Výborný je také Donald Pleasence jako prezident a v roli padouchů potěší představitelé westernů ze zlaté éry Hollywoodu tohoto žánru. Povšimněte si také Stevea Buscemiho. Však ho poznáte. Je tam sice pár vteřin, ale velmi výrazně!

escape_5

Vzhledem k tehdejší politické situaci byl navíc film politicky velmi ožehavý a i přes styčné body s realitou si klade za cíl především nekorektně pobavit diváky. Carpenter, který pro film složil na svém syntezátoru další skvělou minimalistickou melodii, zde podává jeden ze svých vůbec nejlepších tvůrčích výkonů, který skončil zaslouženým celosvětovým úspěchem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg


escapeposter

PŘIJMĚTE POZVÁNÍ NA FESTIVAL 3 KINO

Středoevropská kinematografie zažívá renesanci a pražský festival 3 Kino představí zbrusu nové i retrospektivní snímky z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska a RealFilm.cz je mediálním partnerem.

MFF 3Kino

Přidat komentář

TOPlist