Vesničko, má středisková (1986)

Československo 1986, režie: Jiří Menzel, scénář: Zdeněk Svěrák, kamera: Jaromír Šofr, hudba: Jiří Šust, střih: Jiří Brožek, hrají: János Bán, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Libuše Šafránková, Jan Hartl

100 minut, 1.37:1, 35 mm, barevný

nominace na Oskara za nejlepší zahraniční film

Film:

Na každé vesnici se najde nějaký prosťáček Boží. V Křečovicích je to Otík (János Bán). Kluk, který se na nic nehodí, nikdo ho nemá příliš v oblibě a kdyby neměl střechu nad hlavou, tak by ho tam asi nikdo netoleroval. Otík pracuje v místním JZD a za parťáka má svůj pravý opak. Tím je malý a kulatý řidič Pávek (Marián Labuda), který je proti němu ryzí praktik. Vesnice si žije relativně klidným obdobím, ale v Otíkovi si všichni proměňují své vlastní představy o životě.

Podle docela zajímavé legendy byla Vesničko, má středisková vlastně jen filmem, který vznikl ze šlendriánu. Zdeněk Svěrák prý dostal vyplacený dvojnásobný honorář za scénář k filmu Na samotě u lesa na Barrandově a bylo potřeba, aby odevzdal nějaký projekt a nemusel tak vracet peníze. Svěrák zasedl a sepsal synopsi k filmu ,,Ta naše vesnička česká“ o české národní povaze.

Ukázalo se, že látka táhne a Svěrák dostal objednávku napsat celý scénář. Dramaturgem projektu byl Václav Šašek, který Svěrákovi poradil, aby rozvinul postavu doktora Skružného a podle Dostojevského nápadu s Idiotem nakládal stejně i s Otíkem, kterému se v první verzi scénáře přezdívalo Plachťák.

Film pracuje s ansámblem herců a kolektivním hrdinou, protože nebylo povoleno vystavět film jenom kolem postavy Otíka. Zdůvodnění cenzury znělo, že retardovaný člověk nemůže být postavou komedie. Jak hluboce se dramaturgové mýlili! Již za pár let filmy Forrest Gump a Jmenuji se Sam okouzlí doslova celý svět.

Otíka našli filmaři až v Maďarsku, kde Menzel režíroval na divadle. Herec János Bán svou roli vzal velmi zodpovědně. Studoval chování mentálně retardovaných lidí a nechal si vyrobit speciální zubní protézu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist