Vesničko, má středisková (1986)

Zajímavé je, že se BánMenzelem setkával pravidelně již osm let před premiérou filmu na různých festivalech. Bán se také kamarádil s herci z legendárního Činoherního klubu, který pravidelně jezdíval na zahraniční festivaly. Podobně se k tomuto filmu dostal i Marián Labuda. Menzel se znal s Labudou dokonce již od roku 1970. Labudovi roli ve filmu sice sliboval, ale nikdy pro něj nic neměl a nakonec ho obsadil navzdory přání Zdeňka Svěráka. Druhý den natáčení Labudovi Svěrák řekl:,,No ano, já vás znám…No, Jirka Menzel říká, že máte dobré srce, tak uvidíme.“ Ve scénáři byl totiž Pávek spíš hromotluk a Menzel rozdílné postavy obou herců využil jako celosvětového známého kontrastu komického dua z němých filmů Laurel a Hardy. Mimochodem právě tímto zaujal zahraniční kritiku, která duo uznala jako zdroj laskavého humoru.

Film se natáčel v obci Křečovice na Sedlčansku a snad se na mě jeho obyvatelé nebudou zlobit, když prozradím i tento vlastní zážitek, kterému se směji již téměř 19 let. Nedaleko Křečovic jsem jezdil na skautský tábor a dohodli jsme se s tamějším zemědělským družstvem, že pro ně uděláme brigádu výseče v silážní jámě. Při jedné návštěvě kanceláře v roce 1994, která je zobrazená ve filmu jako kancelář vedoucího, jsme otevřeli sektorovou skříňku, kam se dávají láhve jako prezenty. A co myslíte? Byly tam.

Filmařský štáb s domorodci doslova splynul a na výsledném filmu a atmosféře je to rozhodně vidět. Herecky si při vší úctě k ostatním pro sebe doslova ukradl Rudolf Hrušínský (Skřivánci na niti„, „Čest a sláva„, „Spalovač mrtvol), a to zejména dialogem s hypochondrem Bedřichem (Jiří Lír). Když se mu laskavý doktor snaží pomoci překonat jeho problémy a negativní sklon k životu zakončí dialog touto nádhernou větou:,,Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš, hm? Další!“ Vtip, který po uvolnění Spalovače mrtvol dostává zcela nový význam má drobnou vadu v tom, že v Pelhřimově krematorium není.

Film se stal okamžitě po uvedení do kin absolutním hitem a podobného smýšlení byly jak v okolních zemích, tak v USA, kde se film probojoval až do oskarových nominací za nejlepší zahraniční film. Ve své době byl také absolutně nejprodávanějším českým filmem do zahraničí. Vesničko, má středisková se právem zapsala do dějin české kinematografie jako komorní velkofilm o lidských emocích, vztazích a téhle zemi. Každé její uvedení na televizních obrazovkách provází vždy velký zájem diváků.

 

terryho_ponozky

Filmová galanterie Terryho ponožky se nachází v prostoru kina Světozor ve Vodičkově ulici a máte možnost si tam zakoupit filmy, knihy, trička s filmovou tématikou a zejména filmové plakáty. V on-line databázi je jich dost neskutečných 30 000! Návštěvu můžete spojit s festivalem 3 Kino, jehož jsme mediálním partnerem.

A přijměte pozvání na festival 3 KINO, jehož jsme mediálním partnerem!


MFF 3Kino

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist