25. hodina (2002)


25th-hour_2

25TH HOUR, USA, režie: Spike Lee, scénář: David Benioff podle vlastní novely, kamera: Rodrigo Prieto, hudba: Terence Blanchard, střih: Barry Alexander Brown, hrají: Edward Norton, Phillip Seymour Hoffman, Barry Pepper, Rosario Dawson, Anna Paquin, Brian Cox

135 minut, barevný

MFF v Berlíně – nominace na Zlatého medvěda za nejlepší film

Film:

,,Champagne for my real friends, real pain for my sham friends.“
Monty Brogan

Monty Brogan (Edward Norton) má zásadní problém. DEA u něj v obýváku objevila kilo tvrdých drog a balík peněz, proto bude muset jít na sedm let do vězení. Zbývá mu tedy jediný den na to, aby si urovnal rodinné a přátelské vztahy se svým otcem (Brian Cox), makléřem Francisem (Barry Pepper) a učitelem Jacobem (Phillip Seymour Hoffman). Do zvláštní kategorie patří jeho přítelkyně Naturelle (Rosario Dawson), o které mu jeho parťák ze kšeftu říká, že ho práskla. Jenže čas běží a den prodloužit opravdu nejde.

25th_hour_4

Autorem scénáře je David Benioff, který později proslul kultovním seriálem Hra o trůny, který se sice později poněkud vymkl kontrole, ale minimálně na svém počátku a v prvních sériích byl svěžím, byť poněkud severním větrem. 25. hodinu před scénářem napsal dokonce jako novelu a nutno dodat, že si hned získala vřelé přijetí.

25th-hour-1

Kniha Davida Benioffa oslovila hned několik mladých vycházejících hvězd, kteří si ve filmu chtěli zahrát. Tobey Maguire si dokonce koupil práva na knihu, ale když mu zavolal Sam Raimi, aby přišel na casting Spider Mana, rozhodl se dobrovolně z projektu vycouvat a zůstat v titulkách jako producent. Edward Norton (Království nebeské, Barevný závoj, Kult hákového kříže, Birdman, Frida) přišel hned po Tobey Maguireovi a sešel se s autorem Benioffem a sdělil mu, že on je Monty Brogan a kromě toho, že ve filmu bude hrát vrazí do jeho výroby celý honorář za film Červený drak.

Angažování režiséra Spikea Lee (BlacKkKlansman) jistě nebylo náhodou, ostatně už novela obsahuje jednoznačné reference k jeho v Americe dost známému filmu Do The Right Thing. 25. hodina funguje díky volnějšímu tempu, skvělé kameře a zejména hereckým výkonům, jimž dominuje Edward Norton v hlavní roli Montyho.

25th-hour_3

Film, ačkoli tak nebyla kniha původně zamýšlená, se stal parafrází na 11. září 2001, kdy si celý západní svět myslel, že to je konec současné civilizace. Snímek využívá Ground Zero pro jednu z klíčových monologových scén filmu a dokonce se ve filmu z piety objeví i několik hasičů, kteří byli při hašení World Trade Center. Vrcholem filmu je dnes již jeho kultovní závěr, který vysvětlují všichni možní a nemožní youtubeři a slavný monolog s mnohačetným užitím kouzelného slovíčka Fuck.

Celkově se jedná o inteligentní film, který je hoden zapamatování a má jednu velkou výhodu. Vůbec nezestárl.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

25th-hour-film-poster

 

obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ


KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

nebo v obchodě Terryho ponožky a Muzeum Karla Zemana v Praze.

Přidat komentář

TOPlist