Bitva u Midway (2019)


midway_1

USA/Čína, Midway, režie: Roland Emmerich, scénář: Wes Tooke, kamera: Robby Baumgartner, hudba: Harald Kloser, Thomas Wanker, střih: Adam Wolfe, hrají: Patrick Wilson, Ed Skrein, Luke Evans, Dennis Quaid, Woody Harrelson, Aaron Eckhart, Mandy Moore

138 minut, barevný

Film:

Zpravodajci mají tvrdý chléb. Když odvrátí katastrofu, nikdo se to nedozví, pokud selžou, výsledky jsou fatální. Vztahy mezi USA a Japonskem byly před válkou korektní a po jejím vypuknutí, zůstávaly USA neutrální v Evropě i Pacifiku. To ale neznamená, že by neměli v Tichomoří tisíce vojáků a letadlové lodě. Zpravodajec Edwin Layton (Patrick Wilson – série Conjuring) však Japoncům nevěří a myslí si, že na USA zaútočí.

To nedělní ráno bylo v Pearl Harboru jako každé jiné. Vojenská základna žila svým rutinním životem a vojáci i jejich manželky se chystaly na pravidelnou mši. V momentě, kdy na letadlové lodě zaútočily vojenské stíhačky japonských letců začala apokalypsa. Spálená ohořelá těla, potopené lodě, bolest, křik a pláč. Amerika vstoupila do II. světové války na tichomořském bojišti. Ve zpravodajské službě nezůstal kámen na kameni.

midway_3

Do služby je povolán tvrdý profesionální vojevůdce Nimitz (Woody Harrelson), který řídí operaci proti Japonsku z Pearl Harboru. Bude potřeba povolat vojáky na moři do zbraně, všechny piloty, bombardéry a námořní lodě. Japonci se totiž chystají znovu udeřit zničujícím úderem. A americká vláda si je jistá, že to bude znovu Pearl Harbor. Jenže zpravodajci zachytí signály, že tentokrát se bude bojovat jinde…u Midway.

Málokterý Američan dokáže natočit film o americké historii jako německý megaloman Roland Emmerich, jehož absolventský film na Univerzitě v Mnichově ohodnotil děkan slovy: ,, Rolande, musíš do Hollywoodu, tvůj film nám vysál rozpočet a tady ti pšenka nepokvete, nikdo tvé vize v Německu nedokáže zaplatit.“ Jak hluboce se mýlil. Hollywood se potácí v námětové a rozpočtové krizi a až budou na trhu dražší peníze, tak bublina splaskne a pro megalomany jako je Emmerich tam pochopení nemají. Emmerich je totiž taky jeden z té party filmařů, kteří nechápou komiksy a nechtějí je točit.

midway_4

Naštěstí je tady parta tvrdých obchodníků z Kanady, kteří si nenechávají foukat. Jejich firma se jmenuje Lionsgate a dokáže distribuovat obsah na všech platformách včetně severoamerických kin. A pak je tu samozřejmě čínský kapitál, ze kterého je pochopitelně jasné, že Hollywood má díky obchodní válce mezi americkým a čínským prezidentem docela problém. Čína však s Kanadou a Německem žádný problém nemá, takže nebyl důvod, aby se producentům v čele se samotným režisérem s německým pasem nepodařilo sehnat 100 milionů dolarů na natáčení a získat kanadské daňové vratky. Bitva o Midway je tak nepochybně nejdražším nezávislým filmem tohoto roku.

Film se natáčel v Montrealu v ateliérech a exteriéry pořídili filmaři samozřejmě na Hawaii. Od prvního záběru toho filmu je jasné, že Emmerich se chce vyvarovat kritice, které čelil Michael Bay za Pearl Harbor. Nečekejte tedy žádný banální milostný trojúhelník na pozadí předimenzované bitvy stíhaček a výbuchů, ale relativně vážně míněnou lekci z historie, která ale není akademická nuda. Je to v podstatě třetí vážně míněný civilní historický film Rolanda Emmericha po Patriotovi a Anonymous.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist