Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)


doktor_spanek_1

Doctor Sleep, USA/Velká Británie, režie: Mike Flanagan, scénář: Mike Flanagan podle knihy Stephena Kinga, střih: Mike Flanagan, hrají: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis, Zahn McClarnon, Emily Alyn Lind, Selena Anduze, Robert Longstreet

 

152 minut, 1.85:1, ARRI Alexa 65, barevný

 

Film:

 

ZDE SI PŘEČTĚTE RECENZI NA FILM OSVÍCENÍ

doctorsleep2

A teď opravdu FILM:

 

Malá holčička Violet (Violet McGraw) se jde podívat k jezeru a těsně před ním jí zaujme dáma v klobouku. Představí se jako Rosie Hat (Rebecca Ferguson) a řekne jí, že je to kouzelný klobouk. V následujících minutkách ovšem holčička zjistí, že ta půvabná dáma s kouzelným kloboukem a sladkým úsměvem je taky pěkná svině a její krátký život končí v oblacích PÁRY.

 

Danny Torrance (Ewan McGregor) na tom není moc dobře. Jeho jediná kamarádka je flaška od whisky, a to je pěkně nevypočitatelná kámoška. Po jedné drsné noci, kdy se popere v baru s chlapem, kterému rozbije hlavu kulečníkovou koulí a vyspí se s úchylnou kočkou v jejím bytě zažije morální dilema. Když totiž uvidí malé dítě a na káry zrušenou matku v posteli, jejíž jediné peníze si právě sebral z její peněženky, pochopí, že přece nechce a není takový hnusný hajzl. Měl by po kom být. Jeho táta Jack ho v dětství honil se sekerou a s nasmrt vyděšenou mámou před ním v poslední chvíli utekli.

doctor_sleep

Danny chce svou situaci řešit. Sedne proto na autobus a odjede do náhodné zapadlé díry, kde vystoupí. Tam se ho ujme sympaťák Billy Freeman (Cliff Curtis), sežene mu domov, práci a bez keců za něj zaplatí první dva nájmy. Danny dostal šanci začít znovu. Přihlásí se k Anonymním alkoholikům a začíná si rozpomínat na to, kým vlastně je. Je tím ZÁŘÍCÍM mužem, dříve malým klukem, který umí číst myšlenky, komunikovat bez otevírání pusy a má vůbec zvláštní dar vidět a vědět věci, které ostatní neznají a nemají o nich ani páru.

 

Když je řeč o PÁŘE, mít o něčem páru, a mít páru, ve smyslu síly je zjevně mezinárodní spojení. PÁRA není vidět, ale jsou jedinci, kteří jí mají a nejvíce jí mají, když jsou malí a energičtí. Takoví jedinci přitahují ROD jako predátory, skupinu bytostí se stejnými dovednostmi, kteří žijí po celá staletí a živí se právě párou. Jenže svět už není co býval. Pára se z našeho světa vytrácí.

doktor_spanek_6

Nyní se objevuje na scéně malá holčička Abra (Kyliegh Curran – radím zapamatovat), která má páru na rozdávání a teprve objevuje své schopnosti. Ve chvílích volna si dopisuje na zdi se svým imaginárním kamarádem, aniž by ještě věděla, že na druhé straně jejího vysílání je z alkoholismu se dostávající dospělák Danny. Během jedné temné noci holčička narazí na brutální vraždu malého baseballisty, kterého vysají bytosti z RODu a telepaticky se spojí s Rosie. Boj na život a na smrt může začít.

Pages: 1 2

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Za úvodní víkend navštívilo v Čechách novou Kingovku 10 000 diváků, což vlastně není vůbec špatné. Uvidíme, jak si povede dál. Je možná dobré připomenout, že Kubrickovo Osvícení diváci znají pouze z televize a až s dvacetiletým zpožděním, takže vlastně solidní výkon.

  2. Ondra Slanina napsal:

    V České republice nakonec film vidělo 26 400 diváků při tržbách 4 250 000 korun. V kinech pak film vydělal 71,2 milionu dolarů a očekává se hodně od jeho dalšího uvedení na VOD.

Přidat komentář

TOPlist