Greta (2018)

greta-1

Irsko/USA, Greta, režie: Neil Jordan, scénář: Ray Wright, Neil Jordan podle námětu Ray Wrighta, hudba: Javier Navarrete, kamera: Seamus McGarvey, střih: Nick Emerson, hrají: Isabelle Huppert, Chloë Grace Moretz, Maika Monroe, Jane Perry, Jeff Hiller, Colm Feore, Stephen Rea

MFF v Dublinu – nejlepší irský film podle kritiků

Film:

Mladá servírka v luxusní restauraci Frances McCullen (Chloë Grace Moretz) nalezne v newyorském metru hezkou dámskou kabelku. Je na první pohled drahá, zřejmě Vuttonka a uvnitř je občanka a prášky na tlak či co. Kabelka patří postarší dáme, zřejmě cizince Gretě Hideg (Isabelle Huppert). Ta je z návratu kabelky nadšená a pozve dívku na kávu. Jakoby snad tušila, že Frances o maminku přišla už před lety. Nyní sdílí s kamarádkou Ericou (Maika Monroe) hezký byt.

Erica je od první chvíli na vyprávění o Gretě něco podezřelého, ale Frances o tom nechce ani slyšet. Naopak si ke Gretě najde cestu a začne za ní chodit. Greta je milá, hezky vypráví. Jenže…Při jedné návštěvě Frances náhodou otevře skříň v předsíni a tam uvidí hned několik identických kabelek, navlas podobných té, které našla. Kdo je sakra ta ženská a co po ní chce? To vám samozřejmě neřeknu.

greta_2

Jsem velkým fanouškem irského režiséra Neila Jordana. Ne všechny jeho filmy se mi líbí, ale snímky Hra na pláč, Interview s upírem nebo Férový zloděj považuji za mimořádně zdařilé. Jak už to ale u Irů bývá, nemají v Hollywoodu úplně na růžích ustláno, stejně jako v Británii. Při všem tom bordelu kolem Brexitu je ale mám čím dál raději, ale to sem nepleťme. Zkrátka sehnat prostředky na film v Irsku, aby vypadal třeba jako německý je docela složité, ale pořád je to snazší než v Čechách, Rakousku, Švýcarsku nebo na Slovensku. Kvůli jazyku pochopitelně.

greta_6

Jelikož Neil Jordan je zkušený filmař, tak se rozhodl si to celé stížit tím, že si do hlavní role vybral nejlepší evropskou herečku současnosti Isabelle Huppert (Elle, Slavnost, Pianistka), která mluví anglicky asi tak jako moje máma. Tedy rozumíte jí, ale angličtina to úplně není. A aby Francouze nenaštval, protože Irové s Francouzy na rozdíl od Britů historicky problém nemají, tak z ní udělal psychopatickou Maďarku. Tam se totiž nemluví anglicky a upřímně, kdo kromě Finů trochu rozumí maďarštině, že?

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist