Last Christmas (2019)

L

Scénář není dílem Richarda Curtise, ale ženy! Ano, i ženy umí psát scénáře. Ne, to byl trapný vtip. Autorkou scénáře je totiž herečka a oskarová scenáristka Emma Thompson (Rozum a cit). Thompson oprášila nápad, který ji vnuknul její kamarád, předčasně zesnulý zpěvák George Michael, a napsala scénář podle jeho vánočního hitu Last Christmas. Ano, skutečně toho kýče s osmdesátkovým klipem plným bílých divných svetrů u kterého se dojímají každý rok miliony posluchaček.

 

Nebojte se, že od začátku do konce ta píseň bude hrát, ale garantuji vám, že jí uslyšíte minimálně pětkrát. Pokud si naleznete text, pak pointu filmu odhalíte, ale jelikož jsem si text nikdy nepřekládal, tak jsem byl na konci na jednu upřímně překvapen a možná i zděšen zároveň. Vánoční filmy nejsou romantické komedie a s tím jděte i na tento film. Romance tam je, ale hodně jiná a jinak je celé to vyprávění spíš rodinným příběhem o jinakosti, hledání lásky a odpuštění a to jsou témata vpravdě vánoční. Emma Thompson do filmu napsala rovněž nádherné britské suché dialogy, které opravdu pobaví. Vtip s Poláky mě skutečně rozesmál

L

„Není to povrchní romantická komedie, ale chytrý film s vážnými podtóny a bohatý na emoce. Původně jsem vánoční komedii točit nechtěl, ale tohle nešlo odmítnut,“ řekl režisér Paul Feig. Feig úspěšně pohřbil mnou milované Krotitele duchů ženskými hrdinkami a podělal i slibně vypadající thriller Nebezpečná laskavost s famózní Blake Lively. Z tohoto úhlu objektivu je film Last Christmas jeho nejlepším filmem.

 

Celý film stojí a padá s Emilií Clarke. Musím se trapně přiznat, že Hry o trůny jsem vzdal už dávno, ale tuto herečku jsem si oblíbil, zejména v romantickém filmu Než jsem tě poznala, kde byla skutečně dobrá. Zde se porvala velmi slušně a kromě komediálního talentu zde uplatnila i svůj talent dramatický. Šikovná dcérka. Ještě lepší je ale Henry Golding, který měl úlohu ještě o trochu těžší a doufám, že ho budeme ve filmech vídat častěji. Michelle Yeoh snad nestárne a je vidět, že nejen akční filmy jí sedí. Zvláštní uznání si pak musí vysloužit opět Emma Thompson, která film odehrála s balkánským akcentem.

L

Last Christmas zřejmě nebudou vánoční klasikou, vpravdě nevím, můžu se mýlit, ale film se mi opravdu líbil, zasmál jsem se u něj a ocenil jsem, že to není prvoplánový kýč, jak tento žánr obvykle bývá. Věřím, že to diváci/divačky docení. Za mě ano.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ

 

KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

a v kamenných prodejnách Muzeum Karla Zemana u Karlova mostu a Terryho ponožky v kině Světozor v Praze.

Last_Christmas_plakat

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist