Le Mans ´66 (2019)


FordvFerrari_TrlThumb_Textless

USA, Ford v Ferrari, režie: James Mangold, scénář: Jezz Butterworth, John Henry Butterworth, Jason Keller, hudba: Marco Beltrami, Buck Sanders, kamera: Phedon Papamichael, střih: Andrew Buckland, Michael McCusker, Dick Westerweld, hrají: Matt Damon, Christian Bale, Caitriona Balfe, Jon Bernthal, Josh Lucas, Noa Jupe, Tracy Letts, Remo Girone

152 minut, 2.39:1, Dolby ATMOS, ARRI Alexa, barevný

Film:

Závodní okruh Le Mans, Francie. Caroll Shelby (Matt Damon) jako první Američan vyhrává slavný čtyřiadvacetihodinový závod na okruhu v Le Mans. Hned po svém návratu do USA se dozvídá nepříjemnou zprávu. Jeho srdce vypovídá službu a za volant závodního speciálu si už nikdy nesedne, pokud nechce skončit na lafetě. Shelby zdrcující zprávu přijme.

Ken Miles (Christian Bale) je prudič. Samozřejmě, že má tenhle britský parchant většinou pravdu a i když má spoustu pozitivních vlastností, třeba že tankem přejel celou Němci okupovanou Evropu a miluje svou ženu a synka, je to neskutečný pozér a samorost a pro ostatní je jako osina v zadku.

lemans66_4

Henry Ford II. (Tracy Letts) právě zjistil přes vedení své korporace, že se jim dramaticky propadl prodej aut. Ford řekne, že kdo nepřijde s nějakým dobrým nápadem, jak upadající automobilku zachránit, může se sbalit a jít. Šéf marketingu (Jon Bernthal) nabídne variantu. Koupit automobilku Ferrari, která je před bankrotem. Enzo Ferrari (Remo Girone) sice Fordovu nabídku 10 milionů dolarů zvažuje, ale nakonec se dohodne na vyšší sumě s Fiatem a Fordovi vzkáže, že vyrábí hnusná auta, v hnusné fabrice a jediný, kdo má právo nosit jméno Ford byl jeho otec.

Henry Ford si vyslechne informace o průšvihu v Modeně a rozhodne se, že tomu domýšlivému taliánovi natrhne řiť v největším automobilovém závodě v Le Mans, pro který firma Ferrari dýchá. Teď je to otázka cti. Jenže kdo Fordu vyrobí za pár měsíců sporťák pro Le Mans? Snad jedině jediný Američan, který ho kdy vyhrál. Shelby je dostatečně velký blázen nato, aby to zkusil, protože ho pouhé prodávání aut moc nebaví a jako testovacího jezdce a konzultanta si chce najmout Milese. Nebude to jednoduché, protože naposledy po něm Miles hodil klíč.

le_mans66_3

Le Mans už jednou natočeno byl. Natočil ho Steve McQueen a to je nejlepší motoristický film všech dob. O filmu jsme psali samostatně zde. I když je závod 24 hodin Le Mans stále každoroční událostí ve francouzském Le Mans, jeho nynější trasa té z roku 1966 již neodpovídá, takže veškeré dráhy a tribuny musely být vytvořeny od nuly. Tucty závodních aut, které na Le Mans soutěžily, už jsou jen položky v aukcích, takže musely být vytvořeny závodní repliky.

Příběh závodu Le Mans a souboje mezi Henry Fordem a Enzo Ferrarim však kromě příznivců motosportu běžný divák nezná. Než filmování začalo, trénoval Christian Bale s Robertem Naglem, kaskadérem a koordinátorem. Bale ve filmu řídí jak vůz Shelby Cobra, tak různé kusy Fordu GT40. Robert Nagle s hercem strávil týden v centru Bob Bondurant School of High Performance Driving ve Phoenixu v Arizoně, které se zaměřuje na závodní ježdění. „Christian se do toho hodě ponořil a má pro to silné vlohy,“ říká Nagle. „Je nejlepším hercem, kterého jsem kdy učil řídit.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist