Nejzajímavější severské thrillery

Před pár lety byly severské thrillery výsadou pár zasvěcenců, dnes je to regulérní mainstream a součást knihovniček babiček na českém venkově. A jak dopadají jejich přepisy na filmové plátno?

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Je to přesně deset let, co jsem s napětím hltal Švédsko-německou verzi Milénia Stiega Larsona s úchvatnou dvojicí Blomkvist – Salander, kterou hráli Michael Nyquist a Noomi Rapace a jak už to u originálů bývá, už je nikdo nikdy nepřekonal. Milénium byla původně knižní trilogie, dnes už sextalogie, dopsaná sympaťákem Davidem Lagercrantzem, a po obrovském úspěchu filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009), točil druhý štáb s jiným režisérem, ale stejnými herci druhý a třetí díl pro jistotu s výrazně menším rozpočtem a určený primárně pro televizi. A s odstupem času se to jeví jako dobré rozhodnutí, ekonomicky a divácky zajímavější, než řešení Hollywoodské, na kterém si poprvé v kariéře vylámal ozubená kolečka ze soukolí pečlivě namazaného filmového mechanismu král amerických thrillerů David Fincher. Recenzi na evropský originál si přečtěte po kliknutí sem.

severni_blata

Severské filmy se ale k českým divákům dostávali i dříve, a to zejména díky MFF v Karlových Varech. Islandský snímek Baltasara Kormákura (Kontraband) Severní blata z roku 2006 herci a režisérovi odstartoval díky právě západočeskému festivalu cestu mezi hollywoodskou elitu. Film je adaptací stejnojmenné knihy, která vyšla i v českém vydání v roce 2004 a sleduje dva paralelní příběhy odehrávající se v jiných obdobích, které se nakonec protnou. Více napoví trailer.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

easy_money

V roce 2010 natočil švédský režisér s čilskými předky Daniel Espinosa film Snadný prachy, ve kterém objevil hvězdného Joela Kinnamana a sám byl zlanařen do Hollywoodu. Film o mladíkovi ve Stockholmu, který chce žít na vysoké noze a začne s dealováním kokainu je perfektní gangsterka, jež se dočkala dvou pokračování.

Lovci hlav (2011)

Mému srdci nejbližší severský thriller Lovci hlav natočili norští filmaři v roce 2011, kdy se podařilo pro nejširší divácké publikum objevit mistrovský vypravěčský talent filmaře, jehož jméno mě neskutečně baví – Morten Tyldum. Tyldum je velký sympaťák a jeho pozdější filmy Kód Enigmy a Pasažéři svědčí, že Lovci hlav nejsou náhoda. Lovci hlav jsou podle stejnojmenné knihy Jo Nesboho o mladém muži s napoleonským komplexem (Aksel Hennie), který si je sám sebou tak jistý, že ani nepostřehne, že se blíží do největší pasti svého života. Hlavního padoucha si střihla dnes globální megahvězda Nikolaj Coster-Waldau z Her o trůny. Dlouhometrážní recenze zde.

Flaskepost fra P; Zentropa

V roce 2016 se v českých kinech hrál až třetí díl dánské koprodukční (zatím filmové kvadrilogie) Vzkaz v láhvi, a to po filmech Žena v kleci a Zabijáci. Knižní série Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena je vcelku vydařená, ačkoli samozřejmě i z ní lze s přibývajícími částmi vyčíst určitou ,,únavu materiálem“. A proč? Každý lichý díl je o únosu a každý sudý o náboženském fanatikovi.

vzkaz_vlahvi_2

Jestliže ale série knižní mě baví pro kombinaci černého humoru a odpozorovaných mezilidských vztazích, pak filmové první dva díly jsou spíš přehlídkou filmařů zkoušejících divákovu trpělivost a odolnost. Vzkaz v lahvi je sice drsný film taktéž, ale režisér Moland do filmu humor z knižní předlohy vrátil.

SFP_2019

A přijměte pozvání na Severský filmový podzim a můžete si zasoutěžit i o volné vstupenky – ČLÁNEK O FESTIVALU

Přidat komentář

TOPlist