POD POVRCHEM: Daleko od lidí

Klasickým westernem inspirované existenciální drama, pojednávající o cestě dvou mužů na hřbetě koní za svobodou.

daleko_od_lidi_1

Alžírsko 1954. Uprostřed neklidné a násilné doby se na cestu přes pohoří Atlas vydává podivná dvojice mužů: vesničan Mohamed (Reda Kateb), obviněný z vraždy, a učitel evropského původu Daru (Viggo Mortensen), který byl vybrán, aby jej jako eskorta doprovodil k soudu. Pronásledovaní jezdci, kteří touží po okamžitém trestu pro Mohameda, a pomstychtivými vesničany musí oba muži čelit kulkám, zuřící válce, zimě a dalším nebezpečím, aby si vybojovali svobodu.

 

Film natočil francouzský režisér a scenárista David Oelhoffen (1968). Svůj debut Naše shledání (2007) představil na festivalu v Cannes v rámci Týdne kritiky. Film Daleko od lidí, který filmoví teoretici označili za existenciální „africký western“ byl v roce 2014 uveden v rámci soutěže festivalu v Benátkách, odkud si odnesl tři menší ceny. Podobně jako v debutu se Oelhoffen zaměřil na vztah dvou jedinců, kteří si na počátku příběhu nejsou rovni, ale díky sílícímu porozumění se rovnováha sil nakonec zcela promění.

daleko_od_lidí_2

Daleko od lidí je film inspirovaný povídkou Alberta Camuse „Host“, od níž se ale v mnoha ohledech odchyluje. Oelhoffen k tomu dodává: „Od počátku jsem cítil, že by to měl být spíše univerzální než čistě francouzský příběh. Něco jako western – střet dvou pojetí spravedlnosti, rámovaný nesmírně divokou a působivou krajinou.“ A je to dobře, protože válka v Alžíru je pro našince téma hodně vzdálené, byť komunisté v tom měli jasno a v publikaci Ivana Herfurta Zlatý fond světové kinematografie u filmu Bitva o Alžír (již brzy v naší připravované knize Slavná románská filmová klasika) je jasně deklarováno, na čí straně Československo bylo. Tento snímek vypráví o obecně srozumitelném tématu a diváka bezesporu zasáhne tam, kam tvůrci chtěli. K tomu pomáhají úchvatné pouštní scenérie natáčené v Maroku a skvělá kamera.

daleko_od_lidí_3

Herecky je třeba vyzdvihnout Viggo Mortensena (Dějiny násilí, Tohle je náš svět, Smrt v labyrintu, Cesta), který hraje svou úlohu ve francouzštině a občas mluví arabsky. Je dobře, že ho letos vyzdvihla Americká Akademie ve filmu Zelená kniha, protože bez patosu je Mortensen jeden z nejlepších amerických herců současnosti a baví mě, že přirozeně zahraje Aragorna (Pán prstenů), Španěla (Kapitán Alatriste), geniálně Rusa (Východní přísliby), Rakušana (Nebezpečná metoda) a nyní napůl Francouze a Španěla z Andalusie. Druhým do páru je na evropských festivalech rozpoznaný Reda Kateb (Prorok), jenž je ale většinovému publiku stále dost neznámý. Daleko od lidí je film, který byste neměli přehlédnout, ačkoli to je bezesporu přehlédnutý film, ačkoli se hrál v českých kinech před třemi lety v distribuci Film Europe, ale jelikož se nikdy neumístil v TOP 20, nikdo ho v Česku v kinech dosud objektivně neviděl. Hrál se ale na českém HBO.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

daleko_od_lidi_poster

 


obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ


KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

nebo v kamenných obchodech v PrazeTerryho ponožky v kině Světozor a v Muzeu Karla Zemana u Karlova Mostu

Přidat komentář

TOPlist