POD POVRCHEM: Kde se země chvěje (2019)

Ridley Scott produkoval pro Netflix film Kde se země chvěje s oskarovou Alicií Vikander.

earthquake_bird_1

Možná si vybavíte film z roku 1990 Černý déšť s Michaelem Douglasem, který režíroval Ridley Scott. Zřejmě i proto se rozhodl zfilmovat bestseller odehrávající se v podstatě ve stejné době v Tokyu. Nejedná se ovšem o příběh jakuzy a nebudou se sekat hlavy, ale o milostný trojúhelník. Záhadná bývalá emigrantka ze Švédska (Alicia Vikander – Ex machina) je obviněna z vraždy svojí kamarádky (Riley Keough – American Honey), která měla vztah s místním fotografem (Naoki Kobajaši).

earthquake bird_2

Netflix je světová streamovací společnost, takže si může dovolit natočit film, který je na hony vzdálený americkému mainstreamu nebo nezávislému americkému filmu. Kde se země chvěje je spíš filmem britským, ale možná ještě víc vychází z narativní školy filmařů z Francie.

 

Předně klobouk dolů před nádhernou Alicií Vikander, na kterou se dá dívat snad úplně ve všem. V tomto filmu hraje v japonštině a angličtině, a to s naprostou samozřejmostí. Film je natočený s ohledem nato, že se nebude nikdy promítat v kinech, takže očekávejte opět detaily a polodetaily a s tím rostoucí nároky na herecké obsazení, které je prvotřídní.

earthquake_bird_3

Objektivní potíží filmu je v určité banalitě scénáře a ač se režisér snaží do filmu cpát mysteriózní atmosféru horem dolem, celý film se nijak výrazně nerozjede. Ačkoli je film podle knižního bestselleru, tento příběh jsme už četli a viděli na plátně mnohokrát a bohužel často mnohem lépe. Příjemnou změnou tohoto filmu je ovšem japonská exotika.

 

Mě osobně na filmu iritovalo, že režisér měl pocit, že může točit jako Michelangelo Antonioni (Noc) v šedesátých letech. No, nemůže. Dnes tento styl prostě netáhne. Nebo táhne, pokud si k tomu zapálíte jointa jako diváci v šedesátkách. Film, který vyhledají diváci artových titulů a bude se jim líbit. Pro tzv. většinového diváka to moc není.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

earthquake_bird_poster

 

Tento článek vznikl díky finanční podpoře společnosti Tau Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist