Průvodce horrorovými filmy producenta Sama Raimiho

Někteří režiséři získávají často neoprávněný pocit, že mohou být producenty horrorových filmů jiných filmařů jako Michael Bay, Robert Zemeckis, ale je mezi nimi světlá výjimka Sam Raimi.

Producenti horroru Kořist Sam_Raimi a Craig Flores

Producenti horroru Kořist Sam_Raimi a Craig Flores

Režisérovi Samu Raimimu jsme se věnovali v jeho režisérském profilu, který si rozhodně přečtěte před tímto článkem, protože v tomto průvodci filmem se nebude věnovat filmům, které točil Sam Raimi režisér. Raimi je majitel společnosti Ghost House Pictures. V tomto průvodci se nebudeme pochopitelně věnovat všem titulům Sama Raimiho nebo jeho společnosti. Pro kompletní přehled jeho produkční filmografie se podívejte na stránky imdb.com.

the_grudge_2004

V roce 2004 umožnil Sam Raimi v Hollywoodu natáčet japonskému režisérovi Takashimu Shimizu, aby si ve studiovém systému vyzkoušel natočit horror. Raimi ho nechal zfilmovat americkou verzi jeho japonského hitu Nenávist – The Grudge. Do hlavní role americké zdravotní sestry, která pracuje v Tokyu obsadil Sarah Michelle Gellar. Ta musí čelit strašlivé kletbě opravdu naštvaných duchů. Nenávist při rozpočtu střízlivých 10 milionů dolarů vydělala celosvětově přes 180 milionů jenom v kinech a další desítky milionů vynesla na nosičích a televizních právech. Americká verze japonského filmu natočená japonským tvůrcem v Japonsku je docela punková záležitost, ale zase ne až tak moc, když vezmeme v potaz, že americké studio Columbia, jež za filmem stojí patří japonské společnosti Sony.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

30 dní dlouhá noc (2007)

V souvislosti se čtvrtečním halloweenem jsme zmiňovali film 30 dní dlouhá noc z roku 2007, který byl pro Raimiho producenta velkým triumfem. Raimi film odehrávající se na Aljašce natočil v ateliérech na Novém Zélandu a využil štědrých pobídek vlády. Na horror se mu podařilo mladému režisérovi Davidu Sladeovi, který diváky naprosto vyděsil psychologickým thrillerem Hard Candy o pomstě dívky na pedofilovi zajistit nezvyklé podmínky. Filmaři měli k dispozici osmdesát natáčecích dnů, špičkové technické zázemí a nejmodernější techniku. Sony Raimimu svěřilo trojnásobek financí než na Nenávist a výsledek předčil očekávání. 30 dní dlouhá noc se stala hitem už v kinech, ale stejně tak i na nosičích. Dlouhometrážní recenze filmu zde.

evil dead_2013

V roce 2013 umožnil Sam Raimi debutovat v Hollywoodu svému chráněnci z Montevidea v Uruguaji Fede Alvarezovi. Svěřil mu režii rodinného stříbra žánru, tedy horroru Evil Dead, který sám natočil a jenž se stal společněš s druhým dílem milníkem moderního filmového horroru. Alvarez ovšem nenatočil remake Evil Dead, v Čechách důvěrně známého majstrštyku Lesní duch, ale naprosto brutální démonický horror v chatě s postavami zatíženými psychologickými traumaty. Některé Alvarézovy scény mě opravdu vyděsily, to se klidně přiznám, ale můj šálek kávy to úplně není. Film byl uveden v roce 2013, stál 17 milionů dolarů a jen v kinech vydělal rovných sto a pro horror objevil novou královnu Jane Levy. Film se natáčel na Novém Zélandě.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

DontBreathe_1

Majstrštyk ovšem Raimi produkoval se stejným týmem už v roce 2016. Atmosférický horror Smrt ve tmě s geniální premisou mladých zlodějů i s Jane Levy, kteří jdou vyloupit dům slepého válečného veterána v hereckém ztvárnění Stephena Langa je geniálním horrorem, jež je zároveň černou komedií pro horrorové fanoušky. 88 minut koncentrovaného napětí lákalo diváky natolik, že film vynesl 157 milionů dolarů, a to stál pouhých devět. Snímek se navíc nenatáčel v USA, ale v ateliérech v Maďarsku, které na film přispělo štědrými daňovými vratkami.

CRAWL

Letos nás Raimi v létě obšťastnil horrorovým hitem s přerostlými aligátory v horroru Kořist, kdy angažoval zkušeného francouzského režiséra Alexandra Aju (Hory mají oči, Zrcadla, Noc s nabroušenou břitvou). Kořist měla objektivně nejlepší kritiky ze všech filmů Ghost House. Děj je prostinký. Mladá dívka jede při enormních záplavách způsobených hurikánem zkontrolovat tátu, který žije sám v malém dřevěném domě v Louisianě. Když ho nalezne ve sklepě, zjistí, že mají ještě jeden problém, všude kolem jsou obrovští aligátoři, kteří jsou vždy při chuti. O filmu jsme psali v této dlouhometrážní recenzi. Raimi film produkoval ve své nově založené společnosti Raimi Productions a upsal se studiu Paramount, které chtělo nějaký letní hit za pár dolarů. A sázka na jistotu se vyplatila. Film stál trochu přes 13 milionů dolarů, natáčel se v Srbsku a získal finanční podporu kanadské vlády. Tržby pak celosvětově překonaly jenom v kinech 90 milionů a další výdělky na streamu a v televizi budou samozřejmě následovat.

 

V současnosti se Raimi chystá produkovat v Raimi Productions film, který bude sám režírovat.

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist