Severský filmový podzim: Stopař (1987)

stopar7

Každý filmař, který točil v mrazech, a já to přesně před dvaceti lety zkoušel s malým štábem při naštěstí nikdy neuvedeném pokusu o amatérský horrůrek, vám potvrdí jaký to je průšvih. Kamera vám zamrzá, baterie se vybíjí, štáb je nevrlý a pokud nedokážete udržet týmového ducha, celé se to zhroutí jako domeček z karet. Stopař je film natáčený kompletně v exteriérech a na formát, na který se točily hollywoodské megafilmy v šedesátých letech! A výprava filmu je úžasná!

 

Ostatně režiséra Nielse Gaupa si po tomto filmu všiml Hollywood a postupně mu nabízel k režii filmy jako Robocop (extrémní násilí), Bez dcerky neodejdu (extrémní sněhové podmínky) a zejména Vodní svět (extrémní všechno – zejména pak pochopitelně vodní živel) s Kevinem Costnerem, který dokonce roztočil, ale když viděl, jaký produkční průšvih se z toho stává z projektu odstoupil. V Hollywoodu ale natočil za 18 milionů dolarů westernové drama North Star s Jamesem Caanem a Christopherem Lambertem za extrémních mrazivých podmínek pro Warner Bros, ale film skončil bohužel komerčním fiaskem. Gaup ale stále točí a řada jeho projektů je hodně zajímavá.

stopar12

K historické věrnosti Stopaře. Čudové nejsou Vikingové, jak se často píše, ale měli by to být zřejmě kmeny pravděpodobně z Finska, jak se píše v ruských legendách. Jsou to tradiční padouši v sámských legendách. Jelikož se ale od počátku počítalo, že se bude film promítat i v Rusku, respektive tehdejším Sovětském svazu, a původně Čudové měli mluvit s ruským přízvukem, rozhodl se scenárista a režisér z filmu odstranit jejich dialogy, aby nikoho neurazil. Ve filmu tak Čudové nepromluví ani slovo.

 

Američani Stopaře přetočili v hodně brutální a krvavé verzi s německým režisérem Marcusem Nispelem (remake Texaský masakr motorovou pilou, Pátek třináctého a stovky reklam) v Kanadě v roce 2007 a titulní postavu si střihl Karl Urban, jež hraje Vikinga, kterého vychovávají Indiáni.

 

Stopař je film prověřený časem, je to film velmi intenzivní, v momentech velice drsný, ale zároveň citlivý a s hrdiny, které budete mít rádi. Padouchy budete naopak od počátku nenávidět. V redakci jsme viděli remasterovanou verzi, která dopadla nadmíru dobře. Film uvádí festival Severský filmový podzim, kterého je RealFilm.cz mediálním partnerem.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist