Svědek (1985)


witness_1

USA, Witness, režie: Peter Weir, scénář: Earl W. Wallace, William Kelley, kamera: John Seale, střih: Thom Noble, hudba: Maurice Jarre, hrají: Harrison Ford, Kelly McGillis, Lukas Haas, Josef Sommer, Danny Glover, Jan Rubeš, Alexander Godunov, Brent Jannings, Patti LuPone, Viggo Mortensen

112 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Oskar za scénář a střih, nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (Harrison Ford), režie, kamera, výprava, hudba, BAFTA – nejlepší hudba,

Film:

Krátce po smrti svého manžela chce vzít Rachel Lapp (Kelly McGillis) svého syna Samuela (Lukas Haas) na výlet do Philadelphie. Je členkou komunity Amišů, lidí, kteří žijí jako v 19. století bez většiny vynálezů moderní civilizace. Na záchodcích na nádraží se Sam stane svědkem vraždy mladého muže vysokým černochem (Danny Glover) a jelikož je jediný, kdo dokáže identifikovat pachatele, musí pomoci detektivu Johnu Bookovi (Harrison Ford) s vyšetřováním.
Krátce po zjištění, že ve zločinu jsou zapleteni také příslušníci policejního sboru, je Book postřelen a nucen potají odvézt Rachel se synkem do jejich domu mimo Philadelphii k Amišům. Časem se detektiv na venkově sbližuje se členy místní sekty, pomáhá lidem s pracemi a vztah mezi ním a matkou se prohlubuje. Pachatelé jsou jim však v patách, v tomto případě policie.

witness_3

Peter Weir natočil pět filmů a dva televizní snímky a chtěl natočit film v Hollywoodu nebo Evropě, prostě kdekoli, jen ne doma v Austrálii. A producent filmu Svědek Edward S. Feldman nebyl proti. Scénář Svědka měl 185 stran, tudíž by měl mít 185 minut. Studio Fox, které mělo s Feldmanem smlouvu, však financování filmu odmítlo z důvodu, že netočí filmy odehrávající se na venkově. Feldman scénář miloval a věřil režisérovi. Scénář zkrátil o 65 stran, zejména o dialogy, kterých je nakonec ve výsledném filmu překvapivě dost málo, tedy o celou hodinu filmového času, a film hodil na trh.

Přihlásil se Paramount. Feldman oslovil Harrisona Forda ve čtvrtek a v pondělí mu psal Fordův agent, že Harrison Ford roli přijímá. V ten moment Paramount chtěl vyhodit režiséra. Ford ovšem řekl, že bez Weira nebude ani Ford a Paramount ustoupil. Svědek tak byla první ryzí hollywoodská produkce známého australského režiséra.

witness_4

Ve Weirových rukách zdrsní i tak jinak spíše hladký Harrison Ford. Jeho přímočaře dobrodružné role dostaly v jeho postavě detektiva Johna Booka zajímavý protipól. Horší to bylo s postavou Rachel. Na casting ve Philadelphii nepřišel nikdo, kdo by se Weirovi líbil. Proto navrhl producentovi angažovat italskou herečku. Feldman kontaktoval castingovou agenturu v Římě a brzy i našli pár adeptek.

Pak ovšem přijela na kolečkových bruslích Kelly McGillis. Sundala si čepičku a nasadila amišovský čepec a Weir řekl, že jí konečně našli. Ve filmu hrál kanadský herec z Čech pan Rubeš, kanadský operní zpěvák z Toronta, sympatický Rus nebo sympaťák Viggo Mortensen,který v New Yorku hledal jakoukoli práci jako herec a hrál Shakespeara na divadle, tak na dva dny vypadl na natáčení na americký venkov a práci si tak zamiloval, že se místo na divadlo začal více soustředit na kariéru před kamerou. A dobře udělal!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist