Svět podle Gorbačova (2018)

V obrovské záplavě dokumentů není v našich možnostech informovat o všech zajímavých titulech. Tento ale přehlédnout určitě nechceme, protože jej natočil Werner Herzog a rozhodně stojí zato.

meetinggorbachev_1

Stanice Prima Zoom mě příjemně překvapila nákupem tohoto Herzogova naprosto nemainstreamového dokumentu, který diváci viděli ve světové premiéře na festivalech dokumentárních filmů v Jihlavě a saském Lipsku a hrál se kromě kabelových televizích, také v amerických kinech.
Film byl uveden v originále s titulky. Dokumentární snímek Svět podle Gorbačova měl premiéru na podzim 2018, na Zoomu si českou televizní premiéru odbyl před několika dny. Werner Herzog měl možnost s prezidentem točit celkem třikrát a shodou okolností během první návštěvy mu Gorbačov prozradil i niternou vzpomínku z dětství, kterou si třeba absolutně nedovedu představit, že by řekl komukoli Zeman nebo Putin, ale dost možná ani Havel.

Gorbačov se empatickému německému režisérovi, kterému se otevřeli třeba už vrazi v cele smrti v USA, s opatrností ale jasnou myslí zpovídá ze svých vítězství a proher. Popisuje věci, o kterých mí rodiče neměli ani tušení. Ve filmu uvidíte okolnosti neskutečných tří pohřbů sovětských vůdců v osmdesátých letech, Gorbačovovu fascinací maďarským socialistickým ekonomickým zázrakem, schopnost jednat s Velkou Británií a velkolepé odzbrojení a dohodě s USA, které zakončilo Studenou válku. Sám Gorbačov své plány shrnul větou: „Prvním cílem bylo víc demokracie. Ale taky víc socialismu.“

meetinggorbachev_2

Herzog (Aguirre, hněv boží) se svým typickým sklonem k bizáru uvede do filmu neskutečné věci, kvůli kterým jeho filmy mám rád, jako třeba, že pád železné opony odvysílala Rakouská veřejnoprávní televize až po zprávě o boji zemědělců se slimáky, a přitom na hranicích byli fronty lidí a nejmarkantnější je, jak Gorbačov odmítá být loutkou šéfa ruského zpravodajství. To je velké podobenství.

Film má velkou sílu také v Gorbačových dojemných vzpomínkách na jeho řenu Raisu. Jestli Oliver Stone hovořil s Putinem o politice a představil jej v jiném světle v sérii Svět podle Putina než média, pak Herzogův dokument je hluboce lidský snímek, který je také o politice. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí. Tenhle film by si zasloužil i pár promítání v kinech.

gorbi_poster

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist