V Hollywoodu konečně pochopili, že osmdesátky netáhnou

U nás se připomíná slavný pád komunismu v listopadu 1989 a Hollywood se snažil i letos navázat na úspěchy ekonomicky mimořádně úspěšných osmdesátek pěticí titulů – Terminátor: Temný osud, Rambo 5, Smrtonosná past 6, Star Wars 9 a Osvícení 2. A jak to dopadlo a dopadne?

terminatortemnyosud_1

Předně bych rád řekl, že nejsem typický pisálek a myslím, že mohu celkem fundovaně popsat čísla, která stojí za zmíněnými tituly, díky svému zázemí profesionálního historika umění a člověka z produkce a marketingu. Začneme Terminátorem 5, který se tváří jako trojka. Tržby filmu jsou zatím kolem čtvrt miliardy dolarů, což je kolosální průšvih. Aby se film zaplatil v USA, musel by mít tržby 350 milionů dolarů a pokud by se měl film zaplatit ve zbytku světa, kdyby náhodou propadl v USA, což se bohužel stalo, tak by musel vydělat nejméně 500 milionů dolarů v zámoří. Jsou filmy, které to dokáží, jako třeba předchozí Deadpool režiséra nového Terminátora. Tentokrát se to nepovedlo a odhaduje se ztráta kolem 80 milionů dolarů.  Ta se sníží uvedením na streamu a prodejem licenčních práv, takže film samozřejmě skončí v černých číslech, ale letos to už určitě nebude. Chystaná trilogie je tedy definitivně u ledu.

ramboV_2

Rambo 5 sice v amerických kinech vydělal o trochu více, než čtyřka, ale mnohem hůř si vedl v zámoří, kde naopak čtyřka excelovala. Výsledek sice nakonec bude v černých číslech, ale určitě ne letos, protože zatím film prodělal. Tentokrát ne desítky milionů, ale jednotky milionů, protože Rambo stál zcela jistě méně než odhadovaných 50 milionů dolarů (natáčelo se ostatně v již použité dekoraci!), a to je třetina výpravného Terminátora.

Smutným hrdinou je Bruce Willis. Studio Fox pod bývalým vedením schválilo natáčení šestého dílu, ale po komerčním průšvihu jménem Spolujízda bylo natáčení den před první klapkou (to není vtip), zrušeno vedením od Disneyho, které studio Fox koupilo. John McClane tak dohláškoval.

solo-3

Star Wars 9 se do kin dostane na Vánoce, ale bude to na dlouhou dobu poslední film z této série, protože i vedení koncernu Disney pochopilo, že samostatné příběhy o Hanu Solovi, které točilo po stejném ekonomickém vzoru jako ve svém obchodním modelu Marvel, zde nefunguje. Solo byl navíc debakl nejen komerční, ale i organizační a studio muselo film přestříhávat, odvolat režiséry a scenáristy a nadělat spoustu zlé krve, byť je film nakonec naprosto v pohodě. To vše online na facebooku a twitteru. Ojoj. Star Wars se tak přesouvají z kin na internet.

doctor_sleep

Posledním dnešním zmíněným projektem je Osvícení 2, respektive Doktor Spánek. Není pravda, že by jednička Osvícení nevydělala peníze. Ten film byl úspěšný i v době svého vzniku, bodejť by nebyl, když ho točilo v podstatě jen asi sedm lidí! Je pravda, že ho filmaři točili dlouho, ale nebyl to žádný velkofilm a tržby 45 milionů dolarů jen v době uvedení svého vzniku byly samozřejmě dost. Dnešní Doktor Spánek stál 45 milionů dolarů, ale to je oficiální číslo. Silně pochybuji, že je to pravda. Myslím, že rozpočet byl tak někde kolem pětadvaceti milionů a vše ostatní jsou náklady na marketing a zato by si marketéři u Warnerů měli nafackovat. Zpackat prodej tak dobrého filmu je skutečně umění. Je ale třeba dodat, že v tržbách filmů, které jsou nyní přes 50 milionů nejsou započítány předprodeje na internetu, které odhaduji velmi střízlivě na 15 milionů dolarů.

Tento článek vznikl díky finančnímu přispění společnosti TAU Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist