Van Dammovky: Škvár nebo klasika?

Filmoví kritici u nich úpí, ale často i několik desetiletí od jejich vzniku patří Van Dammovky k trvalkám televizních programů a nový život zažívají díky sociálním sítím. Co stojí za tímto fenoménem?

Belgičan Jean-Claude Van Damme je globální celebritou, a přestože má padesátku dávno za sebou, jeho sociální sítě patří k těm zdaleka nejsledovanějším a jeho účinkování v reklamách je z marketingového hlediska midasův dotek. Pokud si vybavíte náš březnový článek, který vycházel přímo z tvrzení Jeana-Clauda Van Damma o faktech a mýtech jeho kariéry, uvidíte zajímavosti i tržby jeho filmů. Podívejme se ale na pětici filmů a položme si otázku z nadpisu. Jsou to škváry, jak tvrdí kritici nebo je to klasika?

KRVAVÝ SPORT (1988)

 

Frank Dux dezertuje z armády, aby pomstil smrt svého mistra bojových umění na zakázaném turnaji kumite. Krvavý sport samozřejmě není ukázkou scenáristické invence, ale je průkopníkem klišé pro podobně laděné filmy, které vydělaly doslova majlant. A je také krásnou ukázkou toho, že diváci s kritiky se na tomto druhu snímků nikdy neshodnou. Zatímco mezi diváky a příznivci bojových umění je Krvavý sport kultovní klasikou, pak u kritiků se dodnes nedočkal rehabilitace. (RECENZE)

double_impact

DVOJITÝ ZÁSAH (1991)

 

Van Dammovka z doby, kdy vcelku suverénně ovládl světová kina a po úspěchu Kickboxera táhl svůj první studiový film. Film totiž financovalo hollywoodské studio Columbia, ale natáčel ho nezávislý štáb v Hong Kongu pod dozorem oskarového Michaela Douglase. Ve filmu jsou vynikající fyzické výkony, příběh je ale těžký průměr už tenkrát. Jenže Dvojitý zásah má takové zvláštní kouzlo a není to kouzlo nechtěného. Exotické lokace to taky dost vylepšují, stejně jako barrandovský dabing v čele s dabujícím Jiřím Pomeje.

zivy_terc

ŽIVÝ TERČ (1993)

 

New Orleans. Umaštěný tulák Chance (JCVD) a znudění milionáři, kteří si mohou ulovit za tučný obolus nějakého chudáka. Jsem přesvědčený, že tento film není ani zdaleka taková fikce, jak by se mohlo zdát a natočeno je to fantasticky. Woo je mistrný vypravěč a padouši Lance Henricksen a Arnold Vosloo skvěle přehrávají. Moje nejoblíbenější Van Dammovka.

maximum_risk

MAXIMÁLNÍ RIZIKO (1996)

 

Alain Moreau (JCVD), policista z francouzského města Nice zažije nepříjemné dejá vu. Kousek od jeho domu zahynul při vyřizování účtů mezi zločinci muž, který mu byl navlas podobný. Na Alainovo naléhání pak matka skutečně přiznává, že se jednoho ze svých synů dvojčat musela z existenčních důvodů vzdát. Policista se vydává po stopě svého bratra do Paříže, ale právník, který zprostředkoval jeho osvojení rodinou ruských emigrantů, byl právě zavražděn. Alainovi nezbývá, než na základě věcí nalezených u zavražděného odjet do New Yorku, kde v ruské čtvrti zvané Malá Oděsa patřil jeho bratr mezi prominentní mafiány. Alainovi se podaří v nočním podniku, vystopovat bratrovu krásnou milenku Alexu (Natasha Henstridge). S její pomocí a za častého využívání bojových technik, které si osvojil v Cizinecké legii, proniká Alain do nebezpečného světa newyorského podsvětí, aby pomstil smrt svého bratra. Zavraždil ho závistivý konkurent z řad mafiánů, nebo zkorumpovaní agenti FBI?

maximum_risk_2

Toto je podle mě naprosto nedoceněný akční thriller evropského střihu s řadou zajímavých momentů a velmi kvalitním castingem. Van Damme, Natasha Henstridge a Jean Hughes-Anglade tento příběh umí utáhnout a jako akční jednohudbka je to velmi slušné. Pokud vezmeme v potaz nádherné lokace na Riviéře, i na Francii prvotřídní rozpočet a dobrého režiséra Ringo Lama, zasloužil by si tento film trošku docenit.

JCVD (2008)

JCVD (2010)

 

Na pomezí skutečnosti a fikce sledujeme Jean-Clauda Van Damma, jak vyčerpán soudním řízením i filmovými manažery a producenty, kteří jej poslední roky jen okrádají, se vrací do rodné Belgie. Nejraději by si lehl do prvního hotelu a prospal několik dní a nocí, ale v Bruselu stále platí za hvězdu, a tak ho každou chvíli někdo zastaví a chce se s ním dát do řeči nebo aspoň vyfotografovat. Jean-Claude navíc musí do dnešního poledne uhradit honorář svému právníkovi, jenže kreditní karta je prázdná. Chvíli poté, co Jean-Claude vejde do dveří místní pošty, ozve se výstřel. Mohla by se snad hollywoodská akční hvězda pokusit v nějakém zkratu vyloupit poštu?

 

Pro filmové fanoušky a filmaře je zajímavé sledovat zákulisí byznysu, který JCVD odkrývá – drahé právníky, falešné agenty a vůbec špinavé zákulisí továrny na sny, kde bez ostrých loktů a ohebného hřbetu nic nedokážete. Za mě je dobře, že tento film vznikl a i když to není pro každého, rozhodně jsem se u něj nenudil. RECENZE

 

Takže pokud si odpovíme, jestli jsou to škváry nebo klasiky, odpověď je jasná a nekompromisní, spíš klasiky. Minimálně z pohledu filmových fanoušků.

obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ


KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

nebo v obchodě Terryho ponožky a Muzeum Karla Zemana v Praze.

Přidat komentář

TOPlist