8. míle (2002)


8 mile_1

USA/Německo, 8 Mile, režie: Curtis Hanson, scénář: Scott Silver, hudba: Jeff Bass, Eminem, kamera: Rodrigo Prieto, hrají: Eminem, Brittany Murphy, Mekhi Phifer, Kim Basinger, Evan Jones

 

110 minut, 2.39:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za nejlepší píseň – Lose Yourself

 

Film:

 

Detroit. Jimmi Smith alias B-Rabbit (Eminem) je kluk ze zatraceně chudého předměstí, jehož jediná jistota je ta, že žádnou nemá. Snaží se udržet podřadnou práci ve fabrice na auťáky, protože automobilkou se to nazvat podle mě úplně nedá. Domovem mu je přívěs, ve kterém žije jeho matka Stephanie (Kim Basinger). Stephanie je vyhořelá troska, bílá nepřizpůsobivá Američanka středního věku, která to už dávno vzdala a pokud někdo chce trochu fyzické lásky, tak se tomu rozhodně nebrání.

8 mile_2

B-Rabbit ale není ztroskotanec, který by šel od ničeho k ničeho. Je to chytrý kluk s hodně špatnými kartami. Nečekaným trumfem jsou jeho rýmy a šancí na nový život je detroitský rappový klub, kde se konají pravidelné souboje rýmů, tedy battly. B-Rabbit se v ryze černošském prostředí chytí a zažije rapperský život na vlastní kůži, který je plný emocí a pozná holku Alex (Brittany Murphy), která se mu líbí.

 

Hudební filmy mají svá jasná pravidla. Je to ryzí žánr a dají se v něm najít jak slabomyslné kusy, tak nečekaná vítězství jako První dáma country music, Crazy Heart, který režíroval scenárista 8. míle Scott Silver, shodou okolností spoluator scénáře k letošnímu Jokerovi, nebo Bohemian Rhapsody. 8. míle není biografický příběh o Eminemovi, ale popisuje příběh, jež má shodné prvky s hudebníkovým opravdovým životem a v soundtracku duní jeho skladby, v čele s hitem Lose Yourself, který je titulní písní tohoto filmu a zároveň prvním rapovým songem v dějinách kinematografie, který vyhrál Oskara.

8 mile_3

A podle čeho se film jmenuje? 8. Mile je dlouhá ulice, která v Detroitu odděluje čtvrť bělošské střední třídy od chudiny žijící ve zchátralých domech a v karavanech. Eminem v této části Detroitu skutečně vyrostl.

 

Asi nenajdete češtináře, který by nechválil nádhernou češtinu Karla Čapka a bohatost jeho slovní zásoby. Proto mě před lety v Praze neskutečně překvapil můj tehdejší učitel na jazykové škole Kenneth Ligda, který dnes učí americkou literaturu na prestižní Univerzitě ve Stanfordu, když mi řekl, jak intelektuálští Američani oceňují bohatost jazyka rappera Eminema. Důvodů proč je tento film tak dobrý je totiž hned celá řada.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist